Yakın kıyı mühendislik yapılarının inşaasında jeofizik ve jeoteknik çalışmalar: Bir uygulama örneği
Geophysical and geotechnical studies in construction of nearshore engineering structures: A case study
  1. Tez No: 259777
  2. Yazar: MELTEM ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
bu çalışma yakın kıyı mühendislik yapılarının yer tespitinde yönelik jeofizik ve jeoteknik çalışmalarının ne şekilde yapıldığını bir uygulama örneğiyle açıklamaktadır.bu çalışmalara örnek verilecek olursa liman, barınak, dalgakıran, iskele, boru hattı, önemli kıyı mühendislik yapıları şeklinde verilebilir. bu çalışmaSamsun açıklarında mavi akım boru hattı ile ilgili daha önceki jeofizik ve jeoteknik veriler yorumlanmıştır.jeofizik veriler sismik,echısounder, yanı tarayan sonar ve dipAltı proil yöntemleri kullanılarak toplanmış ve yorumlanmaya çalışılmıştır.jeoteknik veri toplanması ise deniz tabanı sedimanlarındAN karot ve kepçe örnekleri üzerinde zemin mekaniği deneyleri yapılarak jeofizik verileriyle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.. burada zemin malzemesinin kayma direnci iile sismik P ve S hızları arasındaki ilişkiden yola çıkarak farklı zemin malzemelerinin kuru haldeki P ve S hızları ampirik bağıntılar yardımıyla bulunmuştıur.ayrıca sismik kayma mukavemetleride bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
enginering applications marne geopysical and geotechnical studies are the essential constituent of the offshore platform, pipeline and harbour site surveys. this study explains the methodology of geophysical and geotechnical surveys aimed at site selection investigations for the offshore engineering structures. the procedure is given with a case study previsiously performed on the contitental shelf of samsun, for the purpose of route selection of the blue stream pipeline crossing the balck sea.marine Geophysical data including seismic bathymetric and side scan sonar were evalucted and reinterpreted for identifying geological coditions along pipeline route.the geotecnical analysis onthe core and grab samples from the sites werw performed the pupose of the supporting the interpretation of geophysical data. P ve S velocities in dry samples were empirically calculated from the shear strength of the soil and P,S velocities.additionally seismic sheer were calculated