21.yy başında İstanbul büyük kent modelinde bir yatırım aracı olarak konut olgusu ve piyasa baskısının mekan organizasyonları üzerindeki belirleyici etkilerinin analizi
In early 21st century, in metropolitan city Istanbul, dwellings as an investment object and the analysis of determining effects of marketing enforcement on space organisation
  1. Tez No: 259805
  2. Yazar: EBRU GÜVEN TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İlk barınma mekanlarınının oluşumundan, günümüz tüketim nesnesi olgusu içerisinde toplu konut yerleşmelerine kadar olan süreçteki gelişim ve değişimi dönemsel ve kavramsal olarak ele almaktadır.Tez kapsamında barınma gereksiniminin doğuşundan, kültürümüzde türk evi, apartmanlaşma, toplu konut olgusu ve günümüzde tüketim nesnesine dönüşen konutun dönemsel sebepleri ile incelenmesi ve bu sebep ve sonuçların konut iç mekan biçimlenişi üzerinde etkileri ve örnekleri ile birlikte incelenmiştir.Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsam ve yöntemi anlatılmıştır.Tezin ikinci bölümünde, barınma kavramı, barınma kavramının evrimi ve konut kavramı, konut iç mekan biçimlenişinde sosyal ve doğal çevre koşullarının etkileri açıklanmıştır.Tezin üçüncü bölümünde, kültürümüzde türk evi, türk aile yapısının sosyal yaşamı ve bunun gereksinimleri sonucunda mekanın biçimlenişi üzerindeki rolü, mekanın biçimlenişindeki coğrafi, iklimsel ve topoğrafik nedenler ile birlikte ele alınmıştır. Kırsal ve kentsel konut kavramları iç mekan düzenlemeleri ile incelenerek farklılıklarına değinilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde, türk evinden apartmana geçiş sebepleri ile birlikte açıklanmıştır ve bu değişim süreci kronolojik olarak örneklemelerle açıklanmıştır.Tezin beşinci bölümünde, apartmanlaşma sürecinin ardından nufus artışı gibi nedenlerden dolayı artan kent nufusunun barınma ihtiyacını çözecek toplu konut yerleşmelerinin inşasındaki küresel nedenler ve gelişimi ile istanbuldaki dönemsel değişim ve gelişimi ele alınmıştır.Tezin altıncı bölümünde, konutun artık bir barınma gereksiniminden çok yatırım, tüketim, moda nesnesine ve yaşam tarzına dönüşümü nedenleri ile birlikte anlatılmıştır. Bu dönüşümün sonucunda iç mekan organizasyonları üzerindeki etkilerine değinilmiştir.Mekan üzerindeki ortaya çıkan etkileri örnekler ile yorumlanmış ve kültürümüz güncel yaşam biçimi ile tezatlıkları yorumlanarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches the transformations and developments of dwelling from the time of first lodging place to present mass housing as consumer item in periodic and conceptual framework.The process of become dwelling as; housing for requirements, the Turkish house in our culture, apartment building, concept of mass housing and housing for consumer item is examined with the reasons and results and their effects on space organisation of housing is searched by the means of examples.At the first part of thesis, purpose of study, scope of study and method of study are defined.At the second part of thesis, the concept of housing, the evolotin of housing and requirement dwelling as residential unit, the effects of socail and natural environment on residential interior space planing are explained.At the third part of thesis, the Turkish house in our culture, the effects of Turkish social life and family structure on interior space organisation , the effects of geographical position, climatic conditions and topographical situation on forming of residential building and interior space formation are refered with the examples. The differences on forming interior space organisation of rural housing and urban housing are explanined with the examples.At the fourth part of thesis, the period of transition from Turkish house to residential unit is examined with the reasons and results by the means of chronological layout plan examples.At the fifth part of thesis, incaze in case of population and in this process, number of residential units did not get enough , the mass housings became common for easy and fast building conditions. The process of formation of mass housing in Istanbul and in global world was searches with the reasons and results.At the sixth part of thesis, process of transformation of the housing concept from sheltering, protection item to consumer item and investment purpose is searched with the reasons and results. This process is explained with the suitable plan layout examples from houses as investment purpose. Results and effects of this tranformation on interior space organisation and formation are shown on the examples.The differences of contemporary housing type of our culture and examples of recently housing as investment purpose and consumer item is explicated. The problems on layouts of house plans for investment is shown on the examples of residential unit plans.