Harita mühendisliği eğitimi ve harita mühendisliğinin belediyelerdeki işlevi
The map engineering education and the role of map engineering in municipalities
  1. Tez No: 259806
  2. Yazar: NERMİN ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki harita mühendisliği eğitimi üzerinden bir araştırma yürütülüp, asıl olarak harita mühendisliğinin belediyelerdeki işlevi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla ilk olarak eğitim kavramı üzerinden durulmuş, akabinde Türkiye'deki harita mühendisliği eğitimi hakkında, bu bölümün mevcut olduğu üniversiteler ve bu üniversitelerin eğitim programları üzerinden bir inceleme yapılmıştır.Bunun yanında harita mühendisliğinin belediyelerdeki işlevlerine geçmeden önce, temel teşkil etmesi bakımından yerel yönetim bağlamında belediyenin tanımı, görevleri ve işlevi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Son olarak ise, bu eğitimsel çerçeveden yola çıkarak, harita mühendislerinin belediyelerdeki çalışma alanlarında, sağladığı katkı ve yararlar, pratikte yaşanan aksaklıklar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this project, have made a research about map engineering education in Turkey, and actually the role of this education in municipalities. For this purpose firstly, there was a discussions about concept of education and then the map engineering education in Turkey with the universities and the programms.Before that explained the descriptions of the municipality, the tasks of the municipality, the role of municipality of the local government. And finally, after this educational framework, pointed out the work place of the map engineers in the municipality, negative and positive ways and the solutions proposals.