Türkiye' de yayılış gösteren Bellis L. (Asteraceae) türleri üzerinde morfolojik ve anatomik bir araştırma
An morphological and anatomical investigation on genus Bellis L. (Asteraceae) in Turkey
  1. Tez No: 259929
  2. Yazar: BAHİTTİN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de yayılış gösteren Asteraceae familyasına ait Bellis L. türleri (Bellis perennis L., Bellis sylvestris Cyr. ve Bellis annua L.) morfolojik ve anatomik açıdan karşılaştırmalı olarak incelendi. Bu türlerden Bellis perennis L.ve Bellis sylvestris Cyr. türleri çok yıllık ve kazık kök sistemi olan üyelere sahiptir. Bellis annua L. türü ise tek yıllık bir türdür ve bu tür de kazık kök sistemine sahiptir. Türlerin otsu ve dik duruşlu olan gövdeleri yuvarlak ya da yuvarlağa yakın şekillidir. Türler basit, spatulat yapraklara sahiptir. Yapraklar Bifasiyaldir. Üç türün stoma tipi de anomasitik stoma tipidir. Üç türün gövde, yaprak ve ligular çiçeklerinde örtü tüyleri ve kapitat salgı tüyleri bulunmaktadır. Çalışmada her üç türün morfolojik ve anatomik özellikleri karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar tespit edildi. Sonuçlar fotoğraf, çizim ve tablolar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three species (Bellis perennis L., Bellis sylvestris Cyr. and Bellis annua L.) of Bellis L. which belong to Asteraceae family have been investigated morphologically and anatomically. These species represent the genus Bellis L. in Turkey Bellis perennis L., and Bellis sylvestris Cyr. species have a perennial taproot. Annual species Bellis annua L. has an annual taproot. Erect and herbaceous stems of three species are rectangular. Three species have simple and spatulat leaves. Leaves of three species have bifacial leaves. Stomas of three species are anomasitic. Stems, leaves and liguls of three species have eglandular and capitat trichomes.. Morphological and anatomical properties of three species have been compared and the similarities and the differences have been detected. The results have been presented with photographs, drawings and tables.