Şev stabilite analizleri için bilgisayar programının geliştirilmesi ve analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Developing a computer program for slope stability analysis and comparing analysis meyhods
- Tez No: 259928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ERZİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Şev stabilitesi, inşaat mühendisliğinde geoteknik alanındaki önemli konu başlıklarından biridir. Bilgisayar programları, inşaat mühendisliğinde her alanda olduğu gibi geoteknik ve şev stabilitesi konusunda da çok yardımcı olmaktadırlar. Bu çalışmada, farklı özelliklere sahip zeminlerdeki şev stabilitesi hesabını farklı yöntemlerle gerçekleştirebilmek amacı ile MATLAB programı ile şev stabilitesi analizi yazılımı hazırlanmıştır. Hazırlanan bu yazılımla, zemin parametrelerinin (zeminin birim hacim ağırlığı, içsel sürtünme açısı ve kohezyon), şev eğiminin ve şev yüksekliğinin, şev güvenlik katsayısına etkileri incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında ayrıca, yer altı suyu varlığı, ilave yük olması durumu ve deprem etkileri de göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope stability is one of the main topics of geotechnique in civil engineering field. Computer programs are helping for slope stability and geotechnique field while being in civil engineering. In this study, with MATLAB program, a software is developed to calculate slope stability safe factors in soils having different types with different kinds of methods. With this software, the effects of soil parameters (mass per unit volume, friction angle and cohesion), slope angles and slope heights on the slope stability safe factors are examined. During these investigations, the conditions of the underground water, surcharge loads and earthquake effects are also considered.