Characterization and reactivity of natural organic matter in drinking water sources
İçme suyu kaynaklarında bulunan doğal organik maddelerin karakterizasyonu ve reaktivitesi
  1. Tez No: 259950
  2. Yazar: SEVİNÇ AKTAŞ İLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İçme suyu kaynaklarında bulunan doğal organic maddeleri (DOM) temsilen kullanılan hümik asitlerin fotokatalitik osidasyon yöntemi le giderimi 1996 yılından beri çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Çok çeşitli yapısı gereği, farklı kaynaklardan elde edilen (su veya toprak) hümik maddelerin fotokatalitik oksidasyon yöntemi ile giderim verimini aydınlatmaya yönelik çalışmalara önem verilmelidir. Hümik ? fotokatalitik sisteminin performansı UV-vis ve floresan spektroskopisinden elde edilen parametrelerin yanısıra çözünmüş organic karbon (ÇOK) gibi kimyasal parametrelerin değerlendirilmesi ile belirlenebilir. Fotokatalitik oksidasyonun verimliliği Langmuir Hinshelwood ve birinci dereceden reaksiyon kinetic modelleri üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarda kullanılan model hümik maddelerden, farklı kaynaklardan olan hümik ve fulvic asitlerden, elde edilen verilere dayanarak verilmiştir.FHA ve NHA'nın fotokatalitik olarak oksidasyonu sonucu elde edilen UV-vis spektroskopisinde dalga boyu arttıkça logaritmik olarak azalan absorbansı şekilsel olarak ham FHA ve NHA'nın spektroskopisi ile benzerlikler göstermektedir. Toprak kaynaklı hümik asidin su kaynaklı hümik asite göre daha fazla Renk436 absorbansı olduğu bulunmuştur, bunula birlikte UV254 absorbansları birbirine yakındır. 60 dakikalık fotokatalitik oksidasyon sonucu FHA için % 89, NHA için % 98 Renk436 giderimi tespit edilmiştir. UV254 giderimleri ise FHA için % 73, NHA için % 75 olarak bulunurken benzer ÇOK giderim oranları elde edilmiştir. Floresan spektroskopisi, hümik asitlerin fotokatalitik olarak oksitlenmesinden meydana gelen bileşiklerin değerlendirilmesinde faydalı sonuçlar sağlamıştır. L-H ve birinci dereceden reaksiyon kinetic modellerine göre hesaplanan Renk436 giderim hızlarının UV254 giderim hızından daima daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Renk436, UV365, UV280 ve UV254 parametreleri için hesaplanan L-H giderim hızı da birinci dereceden reaksiyon giderim hızı gibi artan bir eğilim gösterirken, L-H giderim hızının birinci dereceden reaksiyon giderim hızının yarısı kadar olduğu da önemli bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Photocatalytic treatment of humic acids as model compounds representing natural organic present in drinking water sources has been studied since 1996. Considering the diverse nature of humic substances, continuous efforts should be directed to the elucidation of the photocatalytic degradation efficiency of humic substances from different origins i.e. terrestrial and aquatic humic acids. The performance of the humic photocatalytic system could be evaluated by selected parameters of UV-vis and fluorescence spectroscopic methods as well as chemical parameters as DOC measurements. The efficiency of photocatalytic treatment was presented by the application of pseudo first order and Langmuir Hinshelwood (L-H) kinetic models. Discussion was presented with reference to the previously studied model humic substances, humic and fulvic acids of various origins.The shape of UV-vis spectra of FHA and NHA obtained prior to treatment was similar to the photocatalytically oxidized humic acids?, as declining with increasing wavelength. While terrestrial humic acid had remarkably higher Color436 absorbance than the aquatic humic acid, UV254 absorbance was found to be close to each other. While 89 % of Color436 removal attained for FHA, 98 % of Color436 elimination was achieved for NHA by 60 minutes of irradiation. Additionally, UV254 observed to be reduced 73 % for FHA and 75 % for NHA. Correspondingly, DOC content of FHA and NHA were significantly removed by photocatalytic oxidation process. Moreover, fluorescence spectra of raw and oxidized humic acids were beneficial for extensive assessment of photocatalytic oxidation products.Removal rate of Color436 parameter was found to be always faster than UV254 removal as well as DOC, estimated by pseudo first order and L-H kinetic models. On the other hand, the increasing trend of the L-H rates was similar to that of first order rates, although L-H rates were approximately half the value of the pseudo first order rates of Color436, UV365, UV280 and UV254.