Türkiye üniversitelerinde seçimlik güzel sanatlar derslerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 25996
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ABSTRACT The purpose of this research the title of which is“Evaluation of the Elective Courses of Fine Arts in the Universities of Turkey”is to evaluate the elective courses of Fine Arts which were initiated at 1983-1984 term in the teaching programs of the universities in Turkey. In accordance with this basic purpose, the answers to the following questions were sought. What kind of elective courses of fine Arts were mostly choses at the universities? Did these elective courses contribute anything for the education of the youth? What were the subjects and the methods applied in these courses? What is the evaluation and promotion system like? The quality and quantity of the teaching staff? Educational atmosphere and the things to be done for improving the affectiveness of the courses. A questionaire form investigating the above questions was send to the students and instructors of İnönü University in Malatya, Bosphorus University in Istanbul and Ankara and Hacettepe Universities in Ankara. This study is a descriptive one supported by the results of questionoire. It can be asserted as a result of this research that the elective course of Plastic Arts that is insructed under the authority of the items 5 (1) and 67 of the relevont Law (i.e.the Law nr 2547) have constructive contrubitions to the education process of the youth. If it is desired to enhance the enlightened population in Turkey then it is necessary to consider the scientific technical and art education as an inseperable unity. It will be the other necessity to reexamine the current curriculums of these courses and the aims of which were expressed clearly in accordonce with the conditions surrounding the universities. ii
Özet (Çeviri)
118 ÖZET Güllümüz dünyası, bilim ve teknolojideki hızlı değişimden büyük ölçüde etkilenmektedir. Buna paralel olarak bütün kurumlar yapı ve işlevlerim yeni gelişmeler doğrultusunda değiştirmektedirler. İnsan, yaşamı boyunca sürekli değişikliklerle karşı karşıyadır. Kaçınılmaz olan, toplumsal ve teknolojik gelişmede bireyin, toplumsal verilere ters düşmemesi, sağlıklı iletişimler kurabilmesidir. Bu nedenle toplumlar çağıyla iletişim kurabilen yaratıcı insanlar yetiştirmeyi amaçlıyorlar. Yaratıcı insanların yetiştirilmesinde ise bilim, teknik ve sanat eğitimi, eğitimin vazgeçilemez öğeleri olarak kabul ediliyor. Çağdaş insanın yetişmesinde, sanat eğitiminin önemim pek çok ülke bilmektedir. Bu nedenle örgün ve yaygın eğitim içinde sanat eğitimine yeterince yer vermektedirler. Türkiye'de bu konuda olumlu çalışmalar yapılmasına rağmen istenilen düzeye gelinememiştir. Hızlı nüfus artışının yaşandığı ülkemizde nüfusu % 50'si 25 yaşından gençtir. Türkiye genç nüfusun eğitimi için ileriye dönük eğitim planlan yapmak ve uygulamak zorundadır. Ülkemizde, 1981 yılında başlatılan üniversitelerdeki yeni düzenlemelerle birlikte, güzel sanatlar eğitimi konusunda da yeni kararlar alınmıştır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 5. maddesinin (ı) bendine ve 67. maddesine göre üniversitelere zorunlu-seçimlik olarak Güzel Sanatlar dersleri konulmuştur. 1983-1984 öğretim yılı başından itibaren üniversiteler, beden eğitimi veya güzel sanatlar derslerinden birini zorunlu ders olarak programlayıp uygulamaya başlamıştır.