İstanbul deprem master planı risk ve afet yönetimi bölümü öngörüleri ve uygulama bağlamı
Projections and implementation context of Istanbul earthquake master plan risk and disaster management section
- Tez No: 259980
- Danışmanlar: PROF. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Deprem, sel, toprak kayması, şiddetli kar vb. anormal doğa olayları zaman zaman gerçekleşebilir. Eğer bu olaylar yerleşimin olmadığı alanlarda gerçekleşirse, sadece bir doğa olayı olarak kalabilirler. Ancak, bu tür bir olay yerleşimin olduğu bir alanda gerçekleşirse, insan hayatını olduğu kadar birçok toplumsal durumu da ciddi bir biçimde etkileyebilir ve bu olay bir doğal afet haline gelir.Ülkemizde doğal afetlerle çok sık karşılaşılmakta ve sonucunda yüksek bedeller ödenmektedir. Gerekli yasal, idari, teknik koşulların yeterince sağlanmaması ve bilinç eksikliği, afet zararlarını daha da arttırmaktadır.Bir Metropol olan İstanbul'u bahsedilen bu doğal afetler içerisinde sayılabilen bir deprem felaketinin beklediği, konuyla ilgili bilim adamları tarafından da kabul edilmiş bir gerçektir. Herhangi bir afetin normal yerleşim bölgelerindeki açacağı zararların bilincinde olarak, olası bir depremin İstanbul'da açacağı hasarları tahmin etmek amacıyla, Japon Hükümetinin de katkılarıyla Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü tarafından hazırlanan `Türkiye Cumhuriyeti İstanbul İli Sismik Mikro-Bölgeleme Dahil Afet Önleme/ Azaltma Temel Planı Çalışması'nda çeşitli senaryo depremleri hazırlanmış ve bu depremler sonucu İstanbul'u bekleyen kayıplar ve zararlar ortaya konulmuştur.JICA raporunda belirlenen bu teşhis ve tespitlerden sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve dört üniversitenin katkılarıyla, belirlenen bu kayıp ve zararları en aza indirebilmek ve depreme önceden hazır olabilmek amacıyla bir yol haritası olarak görülebilen İstanbul Deprem Master Planı (İDMP) hazırlanmıştır.Bu çalışmada, İstanbul Deprem Master Planı Risk ve Afet Yönetimi Bölümünde oluşturulmuş tablolar incelenmiş, tekrarların oluşturduğu karmaşıklığı gidermek ve konunun anlaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla Risk ve Afet Yönetimi sürecine farklı bir açıdan yaklaşılıp `Risk Azaltma Planı' ve `Acil Eylem Planı' adlı iki tablo oluşturulmuştur. Yeni oluşturulan tablolarda yer alan işlevlerle ilgili kurumlara sorulacak sorular hazırlanmış ve adı geçen kurumlarla görüşülerek kurumların İDMP öngörüleri doğrultusunda yeniden yapılanıp, yapılanmadıkları sorgulanmıştır. Tüm bu sorgulamalar tablolara aktarılmış, bunun sonucunda da İstanbul'da depreme hazırlıklı olmak adına neler yapılıp yapılmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, önceki bölümlerde yer verilmiş alan çalışmaları ve tespitler bağlamında bulgular değerlendirilmeye çalışılarak, konu ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın daha sonra bu konuyla ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural events such as earthquake, flood or landslide may happen any time. If those kinds of events occur in regions without development, they may still be called“natural events”. However, if they occur around or in a settled area, they can have critical effects on human lives as well as on the social life of a community. In that case, such events become“natural disasters”.In our country natural disasters happen frequently and the price we pay due to those disasters is quite high. Moreover, the lack of legal, administrative and technical support and illiteracy increase the deficits of natural disasters.Accepted by scientists, it is a fact that the Istanbul metropolitan region expects an earthquake -among these natural disasters. Being aware of the deficits that an earthquake can cause in a developed area, the Istanbul Metropolitan Municipality and Japan International Cooperation Agency (JICA) prepared `The Study on A Disaster Prevention / Mitigation Basic Plan in İstanbul Including Microzonation in The Republic of Turkey? which includes different earthquake scenarios; and loss and casualty predictions according to them to predict the losses and deficits in case of an earthquake in the region.After JICA?s evaluations and report, Istanbul Metropolitan Municipality together with four universities prepared the Istanbul Earthquake Master Plan (IDMP) to decrease the losses and damages; and to be prepared beforehand.By examining the tables that are represented in the 'Istanbul Earthquake Master Plan Risk and Disaster Management' section, -approaching the issue from a different angle- two tables called 'Risk Mitigation Plan' and 'Emergency Action Plan' are developed in this study to prevent duplications and confusions; and to clarify the issue. Questions are prepared to interview the institutions regarding the functions that appear in the newly developed tables; and by meeting the aforementioned institutions, they were examined and questioned whether they are restructured according to the IDMP foresights. All these questioning are transferred to tables; and in the end it is tried to represent what has been done to prepare Istanbul to the expected earthquake. The conclusion section makes evaluations regarding the subject by considering the findings and studies of the former sections. The objective is to produce a study that enlightens scientists and institutions working on this subject.