Yerleşim alanlarındaki eğlence yerlerinde gürültü ölçümü ve değerlendirilmesi
Noise measurement and evoluation of pleasure ground in residential district
- Tez No: 260051
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gürültü son yıllarda fazlaca rahatsızlığa neden olan çevresel problemlerin başında gelmektedir. Birey ve toplum sağlığı üzerinde zarar verici etkileri tüm dünyaca kabul edilmiş olan gürültü kirliliği sorunu, diğer kirlenme türleri gibi insanlara olduğu kadar çevreye de rahatsızlık vermektedir. İstenmeyen ses olarak tanımlanabilen gürültü, sanayinin gelişmesi, nüfus artışı ve plansız şehirleşmeye bağlı olarak artmaktadır.Gürültü; insanların işitme duyusunu olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan, işteki performansını azaltan, çevrenin dinlendirici özelliklerini azaltarak veya yok ederek niteliğini değiştiren, gelişi güzel ve birbirleri ile uyumlu olmayan karmaşık seslerden oluşan önemli bir çevre kirleticisidir.Doğal ortamda insan kulağına gelen ses bilgisi birden fazla kaynaktan çeşitli bileşenlerle birlikte gelmektedir. Çevresel gürültü, açık havada insan faaliyetleri (trafik, demiryolları, hava taşımacılığı, endüstri, eğlence ve inşaat) tarafından oluşan sestir.Bu çalışmada, Samsun İlinde bulunan bir eğlence merkezinin çevresel gürültü seviyesi değerlendirilmiştir. Ölçüm sonuçları, çevresel gürültü kontrolü yönetmeliğinde belirtilen sınır değerlerle karşılaştırılmış ve işletmenin gürültü seviyesinin bu değerlerin üstünde olduğu belirlenmiştir. Bu değerlerin ilgili yönetmelikte belirtilen sınır değerlerin altına indirilmesi amacıyla frekans analizi yapılmış ve işletmede kullanılacak yalıtım malzemesinin özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen yalıtım malzemesinin işletmeye montajından sonra tekrar çevresel gürültü seviyesi ölçümü yapılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, noise is one of the most important environmental problem in the world. The health damaging effect of noise pollution on individuals and society have become a world wide known problem, which disturbs not only people but also the environment. Noise pollution, which can be defined as unwanted noise, is increasing paralel to industrial development, population growth and unplanned urbanization.Noise is an important type of environmental pollution which affects people?s hearing and perception negatively, causes psychological and physiological disorders, decreases work performance, alters the characteristics of the environment by destroying its calm and quiet.Normally, sound contents are compound of various sources that is processed at human ears. Environmental noise which is sound in open air became by human activities (traffic, railway, airway, industry, amusement and construction).In this study, environmental noise level of a pleasure ground in Samsun is determinated. Measurements are compared in limit value of“Environmental Noise Control Regulation”and determined noise level of pleasure ground is high. Frequency analysis is doing for this values reduce to under the limit values of interested regulation and determined properties of izolation material for using in pleasure ground. After a montage of identified izolation material, again is done measurement of environmental noise level and evaluated.