Türkiye'de yayılış gösteren Mus L., 1758 (Mammalia:Rodentıa) cinsinin genetik varyasyonları: Allozim araştırması
Genetic variations in genus of Mus L., 1758 (Mammalia:Rodentia)distributed in Turkey: Allozyme research
  1. Tez No: 260062
  2. Yazar: CESUR KIRMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin 22 lokalitesinden 2001-2008 yılları arasında toplanan 61 Mus musculus domesticus Rutty, 1772 ve 36 Mus macedonicus Petrov and Ruzíc, 1983 örnekleri allozim elektroforezi kullanılarak incelenmiştir.Hem tür içi hemde türler arası genetik varyasyonu incelemek amacıyla 13 gen lokusu çalışılmıştır. M. m.domesticus'ta 12, M. macedonicus'ta ise 10 lokusun polimorfik olduğu bulunmuştur. Ortalama heterozigotluk oranı M. m.domesticus populasyonlarında H0:0.069, M. macedonicus populasyonlarında ise H0:0.153 olarak tesbit edilmiştir. İki tür arasındaki ortalama genetik uzaklık oldukça düşük (D: 0.008) olarak bulunmuştur. Mus musculus domesticus ve Mus macedonicus taksonlarını birbirinden ayıran hiç bir lokus tesbit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 61 Mus musculus domesticus Rutty, 1772 and 36 Mus macedonicus Petrov and Ruzíc, 1983 specimens, assigned to 22 geographic samples and collected between 2001-2008 in Turkey, were analyzed using alloenzyme electrophoresis.13 genes loci were studied to investigate both intraspecies and interspecies genetic variations. A total of 12 and 10 loci were found to be polymorphic in M. m.domesticus and M. macedonicus, respectively. The overall mean heterozygosity was H0:0.069 for M. m.domesticus populations and H0:0.153 for M. macedonicus populations. The mean value of genetic distance between the two species was relatively low (D: 0.008). No locus that distinguishes between Mus musculus domesticus and Mus macedonicus was found.