Skuarik asitin ligant davranışı ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Analysis ligand behavior and magnetic properties of squaric acid
- Tez No: 260061
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada 2-aminometilpiridin ligantlı üç adet yeni metal-skuarat kompleksi sentezlenmiştir. Kristal yapıları ve manyetik özellikleri, X-ışınları kırınım yöntemi, IR, EPR ve PPMS metodu ile incelenmiştir. 15-300 K aralığında manyetik özellikleri incelenen CuSk kompleksi paramanyetik davranış sergilemiş ve bu sıcaklık aralığında herhangi bir faz geçişi gözlenememiştir. Bakır-skuarat kompleksinin 10 K'de toz EPR çalışması yapılmıştır. Bilgisayar simülasyonu yardımıyla g// ve g ? değerleri elde edilmiştir. Diyamanyetik MSk (M = Zn ve Cd) komplekslerine Cu2+ katkılandırılarak oda sıcaklığında toz EPR çalışmaları yapılmıştır. Bu komplekslerde paramanyetik merkezin yerel simetrisinin eksensel simetride olduğu ve eşleşmemiş elektronların taban durumunda olduğu tespit edilmiştir.Sentezlenen komplekslerde skuarat ligantı trans pozisyonundaki O atomları (?1,3) üzerinden metal atomları arasında daha önce literatürde rapor edildiği gibi köprü ligantı olarak davrandığı tespit edilmiş.Skuarat komplekslerine ait IR spektrumları incelenmiş ancak skuarik asitin ligant davranışı hakkında net bir bilgi elde edilememiştir. Genel olarak skuarat molekülünün tamamlayıcı anyon olarak davrandığı durumlarda C-C ve C-O gerilme titreşimlerinin örtüşmesi sonucu 1500 cm-1 de şiddetli ve geniş bir pik gözlenirken skuarat ligantının iki metal arasında köprü pozisyonunda olduğu durumlarda bu şiddetli ve geniş piklerde yarılmalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three novel metal-squarate complexes with 2-aminomethylpyridine have been synthesized. The structural and magnetic properties of the complexes were investigated by x-ray diffraction, IR and EPR spectroscopies, and PPMS method. It is found that the copper complex of Sq, CuSq, has a paramagnetic property in the temperature range 15-300 K without any phase transition. The powder EPR study of copper-squarate complex has been carried out at 10 K. The g// and g ? values were obtained by computer simulation technique. The diamagnetic MSq (M = Zn and Cd) complexes were doped with Cu2+ impurity and powder EPR studies were carried out at ambient temperature. It is found that in all complexes the paramagnetic centers have axial symmetry and the ground state of the unpaired electron is .In all complexes the squarate ligands act as bridging ligands, linking the metal atoms through two O atoms (?1,3) in trans positions, and thus producing linear polymeric chains as commonly reported in literature.IR spectra of squarate containing complexes have not clearly indicated the ligand behaviour of squaric acid. Complexes in which the squarate is coordinated through oxygen atoms exhibit a strong broad band center near 1500 cm-1, which has been assigned to a mixture of C-C and C-O stretching vibrations. This strong band center near 1500 cm-1 slightly splits into a few peaks most probably due to chain structure in polymeric complexes.