Beton yollarda taşıt hızlarının ve beton özelliklerinin yerdeğiştirme ve gerilmelere etkisi
The effect of vehicle speed and concrete characterictics to displacement and tension on concrete roads
  1. Tez No: 260067
  2. Yazar: TUBA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Beton yollar, iyi kullanım nitelikleri, düşük koruma ve bakım giderleri ve uzun kullanım süreleri nedeniyle giderek yükselen bir şansa sahiptirler. Dünyada uzun yıllardır kullanılan beton yollar, yapılan araştırmalar sonucu birçok açıdan asfalt yollara göre avantajlıdır.Bu çalışmada taşıt hızının ve beton özelliklerinin beton yoldaki deplasman ve gerilme değerlerine etkisi incelenmiştir. Beton yolu modellemede ve analizde SAP 2000 programı kullanılmıştır. Farklı beton sınıfları, beton plak kalınlıkları, taşıt hızları analiz edilerek elde edilen deplasman ve gerilme değerleri karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak tüm beton sınıflarında düşük hızlarda deplasman değeri sabit kalmaktadır. Beton plakta düşük hızlarda beton sınıfı ve hız değişiminin deplasmana etkisi yoktur. Hız belli bir değere ulaştığında deplasman değerleri maksimum azalışlar göstermektedir. Yüksek hızlarda hız arttıkça deplasmanlar azalmaktadır. Yüksek hızlarda araç beton plak üzerinde sabit hızla giderken, beton basınç dayanımı arttıkça deplasmanlar azalmaktadır.Beton plakta 1 araç ve 2 araç hareket ederken deplasman ve gerilme değişim değerleri maksimuma ulaşırken; 3 araç ve 4 araç hareket ederken deplasman ve gerilme değerleri sabit eğilim göstermektedir.Plak kalınlıkları için yapılan analizlerde deplasman değişiminin çok düşük olduğu görülmektedir. Plak kalınlığı belli bir değere düştüğünde deplasman değerleri maksimuma ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Concrete roads have an increasing interest because of their good use qualities, low protection and maintenance expenses and its long life. Concrete roads have been used for a very long time in the world and according to the researches; concrete roads have more advantages than asphalt roads.In this study, effects of vehicle speed and concrete characteristics to displacement and tension values have been examined. By forming and analyzing the concrete road SAP 2000 programme have been used. By analyzing different concrete classes, thickness of concrete slab and vehicle speeds, obtained displacement and tension values have been compared.As a conclusion, in all concrete classes the displacement value remains constant in slow speeds. The displacement is also not affected at the concrete slab in slow speeds, neither from concrete class, nor speed change. When the speed reaches to a certain level, the displacement values show a maximum drop. When the speed increases, at the highest speeds the displacement decreases. When a vehicle goes on a concrete slab at the constant speed, as the concrete pressure endurance increases the displacement decreases.On the concrete slab, as 1 vehicle and 2 vehicle move, the displacement and the tension exchange value reach the maximum, 3 vehicle and 4 vehicle move the displacement and the tension exchange value remain constant.The analysis that have been done for the slab thickness show that the displacement value change is at the maximum. If the slab thickness decreases to a certain level, the displacement value reaches to the maximum.