Deneysel akut otitis media ve effüzyonlu otitis mediada hiperkalseminin timpanoskleroz üzerine etkisi
Influence of hypercalcemia in experimentally induced acute otitis media and otitis media with effusion in the formation of tympanosclerosis
  1. Tez No: 260082
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YARIKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Timpanoskleroz bir otitis media sekelidir. İnflamasyonun timpanosklerozu başlatan ana faktör olduğu düşünülmektedir. Çalışmada hiperkalseminin timpanoskleroz üzerine olan etkisi farklı otitis media tiplerinde karşılaştırmalı olarak araştırıldı.Çalışmaya dahil edilen ratlar 6 gruba ayrıldı. İki grup kontrol diğer ikişer grup akut otitis media ve effüzyonlu otitis media olarak ayrıldı. Her gruptan ilk olanlara % 0,67'lik kalsiyumdan normal diyet verildi. Aynı şekilde her gruptan ikinci sıradakiler %3'lük kalsiyumdan zengin diyet verilerek hiperkalsemi indüklenmeye çalışıldı. Effüzyon oluşturulan ratların her iki kulaklarına histamin dihidroklorid enjeksiyonu ile effüzyon indüklendi. Akut otitis media grubundaki ratların her iki kulağına Streptococcus Pneumonia suşu enjekte edilerek akut otit indüklendi.
Özet (Çeviri)
Tympanosclerosis is a sequela of otitis media. İnflammation is thought to be a major initiating factor. In our study we evaluated the effect of hypercalcemia on tympanosclerosis in different types of otitis media.The invvestigated rats were divided into six groups. Two groups were divided as control, the other two groups were divided as acute otitis media and otitis media with effusion. The first one of each group were fed with rat feed, with calcium contentration of % 0,67 which would be normocalcemic. The second one of each group were fed, with calcium concentration of % 3 which would be hypercalcemic. Effusion was induced with transtympanic injection of histamine dihydrochlorid. Acute otits media was induced with transtympanic injection of suspension of streptococcus pneumonia.