Obez çocuklarda antropometrik, metabolik ve hormonal parametrelerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective anaylsis of anthropometric and laboratory parameter in children diagnosed as obesity
  1. Tez No: 260081
  2. Yazar: MUHAMMET KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUMİN NURİ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obezite tanısı almış çocuk ve adölesanlarda antropometrik ve laboratuvar parametrelerinin retrospektif değerlendirilmesi ve çocukluk yaş grubunda obezite ve metabolik sendrom (MS) risk faktörlerinin belirlenmesi.Metod: Çocuk endokrinoloji polikliniğimizde 2003 ile 2009 yılları arasında boya göre ağırlığı (BGA) %120'nin üstünde saptanarak obezite tanısı almış 4 ay-18 yaş arası (ort yaş: 10,4 ±3,3) 709 olgu çalışmaya alındı. Tüm olguların başlangıç ve kontrollerdeki anamnez kayıtları, fizik muayene bulguları, antropometrik ölçümleri, biyokimya ve hormonal parametreleri ile radyolojik tetkik sonuçları hasta kayıtlarından elde edildi. Metabolik sendrom (MS) Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre konuldu. Tüm olguların vücut kitle indeksleri standart deviasyon skorları (VKİ SDS) hesaplandı.Sonuçlar: Toplam 709 olgunun 90'ı (%12,6) 0,3-6 yaş, 349'u (%49,2) 7-11 yaş, 270'i (%38,2) 12-18 yaş arasındaydı. 319 olgu (%44) puberteye girmişti. Olguların 348'inin (%49) erkek, 361'inin (%51) kız olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate anthropometric and laboratory parameters in children and adolescents diagnosed with obesity retrospectively and to determine the risk factors for obesity and metabolic syndrome in pediatric age group.Method: Seven hundred and nine patients aged between 4 months and 18 years (mean age: 10.4±3.3) who had weight for height (W/H) over %120 and diagnosed as obesity between 2003 and 2009 years in our department of pediatric endocrinology were included in the study. All data of the patients including the history records, physical examination findings, anthropometric measurements, biochemical and hormonal parameters, radiological examinations at the diagnosis and controls have been obtained from patient records. The diagnosis of metabolic syndrome (MS) has been done based on modified WHO criteria. Body mass index standard deviation scores (BMI SDS) of the patients were also calculated.Results: Of the 709 patients, 90 (12.6%) were between 0.3-6 years old, 349 patients (49.2%) were between 7-11 years old and 270 patients (38.2%) were between 11-18 years old. Three hundred and nineteen cases (%44) were in puberty. It has been determined that 348 (49%) cases were male and 361 (51%) were female.