Samsun ili kreş ve anaokulu çocuklarındaki besin alerjisi prevelansı
The food allergy prevalence in children of Samsun city nurseries and kindergardens
- Tez No: 260093
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Besin alerjenlerine karşı anormal veya abartılı IgE aracılı veya IgE aracılı olmayan bir immün yanıt olarak tanımlanan besin alerjisi, en sık görülen alerjik hastalıklardan birisidir. Batı ülkelerinde alerjik reaksiyonların ciddiyetine ve son yıllardaki dramatik artışa bağlı olarak majör bir pediatrik sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Günümüzde, besin anafilaksisi, Avrupa'da acil servislerde tedavi edilen anafilaktik reaksiyonların en önde gelen nedenlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı Samsun ilinde kreş ve anaokullarındaki çocuklarda besin alerjisi prevelansının saptanması ve hastaların demografik özelliklerinin belirlenmesidir.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışamamıza Samsun ilindeki kreş ve anaokullarındaki çocuklar alındı. Anket yöntemi kullanılarak 2390 veliye ulaşıldı 1280 anket doldurulmuş şekilde geri toplandı. Anketler değerlendirildi besin alerjisi olduğu düşünülen çocukların velileri ile telefon ile görüşülerek ayrıntılı öykü ve sorgulama yapıldı, hastalara ait veriler SPSS 15.0 for Windows programı kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel analizler yapıldı. Gruplar arasındaki besin alerjisi bakımından farklılık için ki-kare testi kullanıldı. P değerinin 0,05'ten düşük olduğu durumlar istatiksel olarak anlamlı kabul edildi.SONUÇ: Toplam 99 çocukta besin alerjisi olabileceği düşünüldü Samsun ili kreş ve anaokulu çocuklarında besin alerjisi prevelansı %7,7 olarak saptandı. Besin alerjisi saptanan 99 çocuğun 51 (%51,5) tanesi erkek 48 (%48,5) tanesi kızdı. En sık besin alerjisi olduğu bildirilen besin yumurta (%25,3), ikinci sıklıkta ise çikolataydı (%21,2). Bildirilen semptomlar arasında en sık cilt bulguları sonrasında ise gastrointestinal sistem bulgularıydı.Sonuç olarak özellikle cilt bulguları ile başvuran 3-6 yaş arasındaki hastalarda besin alerjisi akla gelmelidir ve katkı maddesi içeren besinlerin tüketimi en az seviyede tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The food allergy that is determined as an abnormal or exaggerated IgE-mediated or not Ig-E mediated immune response against food allergens is one of the most common seen allergic diseases. Due to the seriousness of allergic reactions and their dramatically increase at recent years in the west countries, it is accepted as a major pediatric health problem. In recent, food anaphylaxis is one of the leading causes of anaphylactic reactions that are treated in emergency departments in Europe. The aim of the present study is determining of food allergy prevalence in nurseries and kindergardens of Samsun city and determining of patients? demographic features.MATERIAL AND METHOD: The children in nurseries and kindergardens of Samsun were included in our study. By using questionnaire, to 2390 parents were reached. 1280 questionnaires were returned as filled in. The questionnaires were assessed. Detailed history and questioning were performed by phoning the parents of children who were considered having food allergy. The definitive statistical analysis of patients? data were performed by using SPSS 15.0 for Windows program. Chi-square test was used for the difference between groups in terms of food allergy. The conditions in which the p values are smaller than 0.05 were considered as statistically significant.CONCLUSION: It was considered that food allergy may be presence in totally 99 children. The food allergy prevalence in children of Samsun city nurseries and kindergardens was determined as 7,7%. Whereas 51 (51,5%) of 99 children in whom food allergy was determined was male, 48 (48,5%) were female. The most common food inwhich food allergy was reported was egg (25,3%), the second one was chocolate (21, 2%). Among the reported symptoms, whereas the most common was skin signs, the second was gastrointestinal signs.In conclusion, food allergy should be considered in 3-6 year patients who apply particularly with skin signs and consumption of foods which consist additives should be minimized.