Antidiyabetik ilaç kullanan farklı cinsiyetteki tip-2 diyabetli hastalarda sigara kullanımının bazı kan parametreleri, kan basıncı ve kalp hızı üzerine etkisinin araştırılması
Antidiabetic in the drug use type-2 diabetes in patients with different sex cigarette use some blood parameters, blood pressure and heart rate of the investigation of the effects
- Tez No: 260114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye'de diyabet prevalansı % 7,2 olarak bulunmuş ve bu oranlar arasında D.M. Tip-2 oranı % 90 olarak bildirilmiştir 2003 yılında 189 milyon olan diyabetli insan sayısının 2025 yılında 324 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Bununla beraber her yıl diyabetin kronik komplikasyonlarından dolayı 3 milyon insan ölmektedir. Diyabetli hastalarda kötü alışkanlıklara bağlı gelişen, kronik komplikasyonların görülme sıklığı da artmıştır. Sigara kullanımı ayrıca kortikosteroidler, katekolaminler gibi kontr-regületuar hormonların salınımını arttırarak kan glukoz düzeylerinde bir miktar artışa sebep olduğu bilinmektedir. Tanı konduktan sonra yapılması gereken ise; sigaranın bırakılması, izometrik egzersiz, uygun antihipertansifler ve antilipidemiklerin kullanılmasıdır.Çalışmamıza Kars Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliğine Tip-2 D.M. tanısı daha önce konmuş ve oral antidiyabetik ilaçlar (Glipizid, Gliklazid, Repaglinid) kullanan 40 ile 60 yaşları arası, kontrol amacıyla başvuran bunlardan 4 erkek 5 kadın hipertansiyon olmak üzere ve sigara kullanmayanlarda son beş yılın ölçü alındığı ve hipertansiyon hastaları dışında Ace inhibitörleri kullanmayan kilo ve yaş ayırımı yapılmaksızın 71 olgu (38 kadın , 33 erkek) alındı. Çalışmada tamamı Tip-2 diyabetes mellütüslü hastalardan oluşan sigara kullanan ve kullanmayan kadın ve erkek olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hastaların tümü oral diyabetik kullanmaktaydı. Araştırma süresince hastalardan kan alınarak bazı kan parametreleri ölçümlerinden kan basınçı ve EKG `lerinden faydalanıldı. Sonuç olarak sigaranın diyabetli hastalarda açlık kan glukoz düzeyinde cinsiyet faktörü göz önüne alındığında önemli farklılık tespit edilirken sigara kullanımı ve cinsiyetin Tip-2 diyabetli hastalarda albumin plazma, kreatinin total biluribin ve kalp atım hızı üzerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of diabetes in the Turkey, and these rates were found to be 7.2% in DM Type-2, has been reported as 90% to 189 million in the year 2003. The number of people with diabetes in 2025 is estimated at 324 million. However, because of diabetes' chronic complications and due to their bad habits, 3 million people die every year. Diabetes in patients who also have increased prevalence of chronic complications. Other dangerous for diabetes things are: smoking, corticosteroids and catecholamines, they increase the secretion of hormones such as kontr-regületuar. Also, they cause an increase of glucose in blood. Diagnosis should be made after the cigarette to the left, isometric exercise, is the use of appropriate antihypertensives and antilipidemiklerin We study 71 diabetic patients (38 females, 33 male). Use of non-fasting blood glucose, plasma, plasma albumin, creatinine and heart rate on the total biluribin aimed to investigate the effect.Study consisted of all patients with Type-2 diabetes mellütüslü. Non-smoking men and women were divided into 4 groups. All patients were using oral diabetic. During the research, by taking blood from patients, blood pressure and ECG 'lerinden was used. As a result, with diabetes patients, where blood's speed, glucose level and gender factor are taken into consideration aim is to determine significant differences in smoking and sex of the Type-2 diabetes. For patients with serum albumin, creatinine and heart rate effects were not detected.