Kars yöresi sığırlarından alınan süt ve vajinal sıvap örneklerinden Listeria türlerinin araştırılması
An investigation of Listeria species isolated from milk and vaginal swabs of cows in the province of Kars, Turkey
  1. Tez No: 260113
  2. Yazar: DOĞAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Listeriozis ruminantlılarda abortus, ensefalomyelitis ve septisemi ile seyrederek, önemli ekonomik kayıplara yol açan zoonoz bir infeksiyondur. Listeria'ların doğal rezervuarlarının toprak ve memelilerin sindirim sistemi olması, Listeria'lar ile gıdaların kontaminasyon ihtimalini artırmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte daha hızlı bir yaşam tarzının benimsendiği toplumlarda hazır gıda tüketiminin artması, buzdolabı ısısında üreyebilen Listeria'lara karşı daha dikkatli ve kontrollü tüketimi gerektirmektedir.Bu çalışmada, Kars Merkez ve Selim ilçesine bağlı köylerde atık yaptığı bilinen sığır sürülerinde bulunan 250 inekten alınan süt ve vajinal sıvap örneklerinden oluşan toplam 500 örnek Listeria cinsi bakteriler yönünden kültürel olarak değerlendirildi. FDA (Food and Drug Administration) yöntemi ile yapılan izolasyon çalışmasında, LEB (Listeria Enrichment Broth) ve LSA (Listeria Selective Agar) kullanıldı. İzolasyon ve identifikasyon sonucunda süt örneklerinin sadece 2'sinden (%0.8) L. monocytogenes izole edildi. Sütlerinden L. monocytogenes izole edilen ineklerin ikisi de atık yapmıştı. Atık yapan 96 inekten, 2 (%2.1) L. monocytogenes izole edilmiş oldu. Çalışmada kullanılan vajinal sıvap örneklerinin 14'ünden (%5.6) Listeria spp. izole edildi. Bunlarında 7'si (%2.8) L. monocytogenes, 3'ü (%1.2) L welshimeri, 2'si (%0.8) L. seeligeri ve 2'side (%0.8) L. innocua olarak identifiye edildi. İzolatlara uygulanan PCR işleminde 16 izolattan 5 tanesinde pozitif sonuç elde edildi.Bu çalışma ile Kars Yöresi'nde, süt örneklerinden L. monocytogenes kültürel yöntemlerle ilk kez izole edilmiş ve tanımlanmıştır. Yoğun hayvan populasyonuna sahip yöredeki atık vakalarının L. monocytogenes infeksiyonu sonucu oluşabileceği ve atık yapan ineklerin, en azından belli bir zaman diliminde sütleri ve diğer akıntıları ile etkenleri çevreye saçabilecekleri görülmektedir. Hayvan ve insan sağlığı açısından önemli olan infeksiyonun ekonomik kayıplara da sebep olduğu düşünüldüğünde, koruma ve kontrol tedbirlerinin zamanında ve aksatılmaksızın uygulanması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Listeriosis, which is a zoonotic infection, causes abortion, encephalomyelitis and septicaemia in ruminants, leading to significant economic loss. The fact that soil and the digestive systems of mammals are the natural reservoir for Listeria spp. increases the likelihood that food contamination will occur. In developed societies, the faster pace of life and technological advances have resulted in increased consumption of processed foods, making it necessary to take more precautions against Listeria spp., which propagate even under refrigeration.In this study, a total of 500 samples of milk and vaginal swabs from 250 cows from herds with a recent history of abortion, from villages administered by the city of Kars and the town of Selim, were cultured for bacteria of the Listeria genus. Isolation was performed by the FDA (Food and Drug Administration) method, using LEB (Listeria Enrichment Broth) and LSA (Listeria Selective Agar). The results of the isolation and identification process showed that L. monocytogenes was present in only two of the milk samples (0.8%), both from cows which had recently aborted. Thus, L. monocytogenes was isolated from two (2.1%) out of 96 cows with a history of abortion. Listeria spp. were isolated from 14 (5.6%) of the vaginal swab samples used in the study. Seven (2.8%) of these were identified as L. monocytogenes, three (1.2%) as L. welshimeri, two (0.8%) as L. seeligeri and two (0.8%) as L. innocua. Five out of 16 isolates were found to be positive by PCR.In this study, L. monocytogenes was isolated and identified in milk samples by the culturing method for the first time in the region of Kars. The findings show that L. monocytogenes infection may contribute to cases of abortion encountered in the region which has a large population of farm animals, and that milk and other excretions from cows which have aborted may spread the bacteria into the environment for at least a period of time. It may be concluded that, since the infection is important for both animal and human health and causes considerable economic loss, timely and rigorous prevention and control measures should be implemented in the region.