Denetimli serbestlik uygulamasında motivasyonel görüşmelerin etkinliği
Efficiency of motivational interviewing in the setting of probation
- Tez No: 260140
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı motivasyonel görüşmenin, denetimli serbestlik olgularının madde kullanım davranışlarını değiştirmeleri konusunda niyet ve motivasyon üzerine etkinliğinin incelenmesi ve motivasyonel görüşmenin etkisinin, madde kullanımını sonlandırmak ve yaygınlığını azaltmak için başka bir yöntem olarak kullanılan eğitsel yaklaşımın etkisi ile karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda elde edilen veriler ile denetimli serbestlik olgularının madde kullanımlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi de amaçlanmaktadır.Araştırma 2009 yılında Ege Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Bağımlılık Tedavi Birimine başvuran denetimli serbestlik sürecindeki kişiler ile yürütülmüştür. Toplam katılımcı sayısının 30 olduğu araştırmada, katılımcıların hepsi erkek olup yaş ortalamaları 40,1±15,7'dir. Ayrıca katılımcıların hepsinde madde kullanımı vardır. Araştırmada yer alan 30 katılımcı seçkisiz atama yöntemi ile motivasyonel görüşme ve eğitsel yaklaşım grubuna 15'er kişi olarak atanmıştır.Çalışmada verileri analiz etmek için Khi-Kare analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile Paired Sample T-Test yöntemi kullanılmıştır.Çalışmanın bulgularına göre madde kullanmayı bırakmanın önem derecesi cetveli için motivasyonel görüşme grubundaki olguların birinci ve üçüncü değerlendirme formu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, madde kullanmayı bırakmaya hazır olma dereceleri bakımından motivasyonel görüşme grubundaki olguların birinci ve üçüncü değerlendirme formu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. Bu grupta yer alan kişilerin son görüşmedeki madde kullanmayı bırakmaya hazır olma derecelerinde bir artış görülmektedir.Motivasyonel görüşmelerin madde bağımlılığının tedavisinde, kişilerin içsel motivasyonlarını arttırdığı ve dışsal motivasyonlarını azalttığı belirlenmiştir. Tedavi süreci sonlandıktan sonraki madde kullanım durumlarına bakıldığında motivasyonel görüşme grubunda yer alan olguların madde kullanımlarının olmadığı, eğitsel yaklaşım grubunda ise 4 kişinin madde kullandığı saptanmıştır. İki grup arasında madde kullanımında son durum açısından anlamlı bir ilişki gözlenmektedir.Sonuç olarak motivasyonel görüşmelerin, denetimli serbestlik sürecinde yer alan madde bağımlıları üzerinde, madde kullanımını sonlandırmak açısından etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the effects of motivational interviweing on the probation subjects? intention and motivation about the change of substance use behaviour. This research also aims to compare the effect of motivational interviewing with educational interviewing which is used to end substance use and lessen the prevalance of substance use. At the same time, under the light of data which is found in this research, it is aimed to analyse the substance use of probation subjects in terms of some variables.The research is conducted with the people who are in the process of probation under the supervision of Ege University Hospital Psychiatry Departmant in 2009. The total number of participants is 30. All the participants are male and their average age is 40,1±15,7. Moreover, all of the participants are substance users. These 30 participants are selected by ramdomize selection technique. Each group, -motivational interviewing and educational interviwing groups- consist of 15 people.In order to analyse the data in the study, Khi-Kare Analyse, ANOVA and Paired Sample T-Test method were used.According to the findings of the study, for the level of the significance scale of the drop-out substance use, there is no statistically meaningful difference between the points of the first and the third evaluation forms. But, there is a statistically meaningful difference between the points of the first and the third evaluation forms of the ones in the motivational interviewing group in terms of readiness level for the giving up of substance use. It is seen that there is an increase in the readiness level for giving up substance use in this group.It is stated that in the treatment of substance addiction, motivational interviews raise the internal motivation and lower the external motivation of people. After the end of the treatment process, if we look at the the substance use situation, there is no substance use of the the subjects in the motivational interview group. However, it is detected that 4 people in the educational interview group have continued to use substance. In terms of final situation about the substance use, there is a maningful relationship between two groups.As a result, it can be stated that in order to end the substance use, motivational interviewing is an influential technique on the substance addicts in the process of probation.