Denetimli serbestlik yükümlülerinin yasadışı madde tarama testlerine yönelik algılarının incelenmesi
Examining the perceptions of probation inmates towards illegal substance screening tests
- Tez No: 945288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hukuk, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Law, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Madde kullanımı ve ilişkili sorunlar ülkemizde giderek artmakta olan bir problemdir. Madde kullanım probleminin varlığı ülkemizde birtakım yasal yaptırımların yürürlüğe girmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmanın amacı madde sebebiyle denetimli serbestlik tedbiri altında olan yükümlülerin, denetimli serbestlik sürecinin bir parçası olan yasadışı madde tarama testlerine yönelik algılarını saptamaktır. Alanyazındaki çalışmalar incelendiğinde sürpriz madde tarama testlerine yönelik yapılmış bir çalışmaya rastlamanın güç olduğu görülmekte, mevcut alanyazın eksiğini gidermek bu çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Buna ek olarak, denetimli serbestlik yükümlülerinin uygulama sürecine ilişkin bakış açılarını değerlendirmenin ceza infaz süreçlerinin geliştirilmesi yönünde fikir sağlayabileceği düşünülmektedir. Katılımcıların görüşlerini daha net ifade edebilmeleri amacıyla çalışmamız nitel yöntemler çerçevesinde planlanmıştır. Bu çalışma, yasadışı sürpriz madde tarama testi için Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, İlaç Bilimleri ve Toksikoloji Enstitüsü'ne gelen 19-40 yaş arası 18 erkek denetimli serbestlik yükümlüsü ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde katılımcılara Sosyodemografik bilgi formu ile beraber 11 açık uçlu soru yöneltilmiş, cevaplar araştırmacı tarafından not edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle tema ve alt temalara ayrılmış ve sosyodemografik sonuçlar tanımlanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 29.8 olup çoğunluğu bekâr, eğitim düzeyi düşük erkek bireylerden oluştuğu tespit edilmiş ve en sık tercih edilen maddenin esrar olduğu görülmüştür. Katılımcıların madde kullanımına sebep olan etkenin en fazla, arkadaş etkisi olduğu bununla benzer olarak arkadaşları arasında denetimli serbestlik tedbiri altında olanların oranının %72 olduğu tespit edilmiştir. Verilerin nitel analizi manuel biçimde araştırmacı tarafından yapılmış bunun sonucunda 5 ana tema ve 16 alt tema elde edilmiştir. Oluşan ana temalar, Tedavi ve Denetimli Serbestlik Sürecindeki Uygulamalarının Değerlendirilmesi, Sürpriz Madde Tarama Test Sürecine İlişkin Deneyimler, Sürpriz Testlerin İşlevselliği, Sürpriz Test Sürecine Yönelik Bireysel Önlemler, Sosyal Çevrenin Yaklaşımı teması olarak ele alınmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğu sürpriz madde tarama testlerini bir“hazırlıksız yakalayan”ve“zor ve uğraştırıcı”uygulama olarak algılamaktadır. Sıkı bir tedbir olarak algılanmakla birlikte kişilere hile, yanıltma fırsatı tanınmadığından caydırıcı görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların, madde tarama test sürecine ilişkin yeterli bilgiye sahip olmadığı anlaşılmıştır. Bilgi düzeyinin yetersizliği, uygulamaların asıl hedefini algılamayı zorlaştırdığı anlaşılmaktadır. Birçok katılımcı, sürpriz madde tarama testi uygulamasının madde kullanımını önlemede kişiye özgü bazı durumlar sebebiyle etki oranının değişebileceğini belirtmiştir. Sürecin algılanmasında kişinin madde bırakmaya yönelik motivasyon düzeyi önemli bir diğer etken olarak görülmüştür. Kişilerin, iş bulmada ve işten izin alırken problemler yaşaması, kurum sayısının az olması, madde tarama testi sonuçlarına yönelik şüphe, sosyal çevre ve ailede yaşantılanan damgalanma, süreç boyu hissedilen negatif duygulanımlar, katılımcıların süreçle ilgili aktardığı olumsuz deneyimler olarak tespit edilmiştir. Sosyal çevre ve ailenin kişilerin süreç algılarına ilişkin belirleyici bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Katılımcıların yorumlarından hareketle, tedavi ve denetimli serbestlik sisteminin temel hedeflerini net bir şekilde algılamadıkları anlaşılmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar, çalışmamızda uygun önerilerle desteklenmiştir. Bu öneriler; birey, aile, toplum, medya, bilimsel çalışmalar, toksikoloji, hukuk ve ilgili bakanlıklar bazında birlikte hareket etmeyi gerektirmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Substance use and related problems are a growing problem in our country. The existence of substance use problems has necessitated the enactment of certain legal sanctions in our country. The aim of this study is to determine the perceptions of probationers who are under probation due to substance use, regarding surprise substance screening tests, which are a part of the probation process. When the studies in the literature are examined, it is seen that it is difficult to come across a study conducted on surprise substance screening tests, and filling the gap in the existing literature is among the aims of this study. In addition, it is thought that evaluating the perspectives of probationers regarding the implementation process may provide ideas for the development of penal execution processes. Our study was planned within the framework of qualitative methods in order for the participants to express their views more clearly. This study was conducted with 18 male probationers between the ages of 19-40 who came to Ege University institute of substance abuse, pharmaceutical sciences and toxicologyfor a illegal surprise substance screening test. During the data collection process, 11 open-ended questions were asked to the participants along with the sociodemographic information form, and the answers were noted by the researcher. The obtained data were divided into themes and subthemes using the content analysis method, and sociodemographic results were defined. The average age of the participants was 29.8, and it was determined that the majority of them were single, low-educated male individuals, and it was seen that the most frequently preferred substance was marijuana. It was determined that the most common factor causing the participants to use substances was the influence of friends, and similarly, the rate of those under probation among their friends was 72%. The qualitative analysis of the data was performed manually by the researcher, and as a result, 5 main themes and 16 subthemes were obtained. The main themes were addressed as Evaluation of Applications in the Treatment and Probation Process, Experiences Regarding the Surprise Substance Screening Test Process, Functionality of Surprise Tests, Individual Measures Regarding the Surprise Test Process, and the Approach of the Social Environment. The majority of participants perceive surprise substance screening tests as a“catch you off guard”and“difficult and challenging”practice. Although it is perceived as a strict measure, it is concluded that it is seen as a deterrent since individuals are not given the opportunity to cheat or mislead. It was understood that the participants did not have sufficient information about the substance screening test process. It is understood that the inadequacy of the level of knowledge makes it difficult to perceive the main goal of the applications. Many participants stated that the effectiveness rate of the surprise substance screening test application in preventing substance use may vary due to some individual-specific situations. The person's motivation level to quit substance was seen as another important factor in the perception of the process. The negative experiences that the participants shared about the process were the problems that the individuals had in finding a job and taking leave from work, the small number of institutions, the suspicion of substance screening test results, the stigmatization experienced in the social environment and family, and the negative emotions felt throughout the process. It was understood that the social environment and family had a determining effect on the individuals' perceptions of the process. Based on the participants' comments, it was understood that they did not clearly perceive the basic goals of the treatment and probation system. These results were supported by appropriate suggestions in our study. These suggestions are important in terms of requiring joint action on the basis of the individual, family, society, media, scientific studies, toxicology, law and relevant ministries.