Lazer floresan yöntemi ile farklı çürük tespit yöntemlerinin okluzal çürüklerin tanısı yönünden karşılaştırılması
Comparison of laser flourescence method with different caries diagnostic methods for the detection of occlusal caries.
- Tez No: 260176
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; okluzal çürüklerin tanısında kullanılan, görsel inceleme, F hızındaki filmler, dijital radyografiler ve lazer floresan sistemlerinin etkinliğini karşılaştırmalı olarak incelemektir.Çalışmamızda klinik olarak; sağlam okluzal yüzeye sahip, 100 adet insan azı dişi kullanıldı. Okluzal yüzeyler, 3 gözlemci tarafından görsel yöntem, lazer floresan cihazı, konvansiyonel periapikal filmler, dijital radyografiler ve görüntü iyileştirme işlemleri kullanılarak 5 dereceli bir skala yardımıyla skorlandı. Çürük varlığını/yokluğunu doğrulamak için histolojik inceleme gerçekleştirildi. Sistemlerin diagnostik doğruluğu (yeterliliği), ROC eğrilerinin altında kalan alanların hesaplanmasıyla belirlendi (Az) ve alanlar arasındaki karşılaştırmalar Mann Whitney-U testi kullanılarak yapıldı. Gözlemciler arası uyum, Cohen's Kappa testi ile saptandı (?).Mine çürüğünün tanısında, görsel inceleme (Az = 0,87) ile lazer floresan (Az = 0,86) yöntemlerinin diğer tanı yöntemlerine oranla daha yüksek tanısal yeterliliğe sahip olduğu gözlendi (p0,05).Dentin çürüğünün tanısında ise lazer floresan yöntemin (Az = 0,89) en yüksek tanısal kapasiteye sahip olduğu gözlendi (p0,05).Sonuç olarak; lazer floresan yöntemi ve görsel değerlendirmenin, çalışmada yer alan diğer tanı yöntemleri ile karşılaştırıldığında okluzal çürüklerin tanısında en yüksek tanısal doğruluğu gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the diagnostic accuracy of visual method, F-speed film, digital radiography and laser flourescence method for detection of occlusal caries.100 human molar teeth with clinically intact occlusal surfaces were included to our study. Three observers scored occlusal surfaces of molar teeth with 5-graded scale by using visual inspection, laser flourescence device, conventional radiography, digital radiography and image enhancement methods. Histological validation was performed for the presence or absence of caries lesions. Diagnostic accuracy, expressed as the area under the ROC curve (Az), for each observer and pairwise comparisons were done using Mann Whitney-U test. Kappa (?) was used to measure inter-observer agreement.Significantly higher accuracy was found for visual inspection (Az = 0,87) and laser flourescence method (Az =0,86) compared with the other methods for detection of enamel caries (p0,05).Laser florescence method (Az = 0,89) confirmed higher accuracy for detection of dentinal caries (p0,05).Overall, laser flourescence and visual inspection methods have the best diagnostic accuracy in detecting occlusal caries lesions.