Kadınların evde doğum deneyimlerinin betimlenmesi: Olgubilim çalışması
Description of the in-house labour experiences of women: A phenomenological study
- Tez No: 260175
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı; evde doğum yapan kadınların doğum öncesi, doğum sürecinde ve doğum sonrasında deneyimlerini ortaya çıkarmak, kadınların evde doğum kararı vermelerini etkileyen faktörleri bulmak, kadınların evde doğuma ve mekana verdikleri anlamları açığa çıkararak kadınların evde doğum deneyimlerini bütüncül bir resim ile sunmaktır.Araştırmada; nitel araştırma modeli ile fenomenolojik (olgubilim) yaklaşım deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu; amaçlı örneklem yönteminden ölçüt örneklem yöntemi kullanılarak, son 10 yıl içinde en az bir canlı doğumunu evde yapmış, Türkçe konuşabilen ve anlayabilen 20 kadın olarak belirlenmiştir.Veri toplama aracı, alanyazın ve doğum süreci göz önüne alınarak hazırlanan alternatif ve sondaları olan 21 sorunun yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu ile kadınların sosyodemografik ve doğurganlık özelliklerini belirlemeye yönelik 21 sorunun yer aldığı bilgi formu kullanılmıştır. Kadınlarla, görüşme formu ile derinlemesine görüşme kendi evlerinde yapılmıştır. raştırma, evde doğum deneyimini üç başlık altında açıklamıştır.1-Kadınların Evde Doğuma Hazırlık Deneyimleri, 2- Kadınların Evde Doğum Eylemine İlişkin Deneyimleri, 3- Kadınların Evde Doğum Eylemi Sonrası KazanımlarıdırAraştırmadan elde edilen sonuç ile; gebelik dönemi sağlık riskleri açısından değerlendirilen kadınların evde doğum algısını güçlendiren beklenti ve istekleri doğrultusunda evde doğumları sağlanabilir ve sağlık sistemi içinde evde doğum konforlu doğum olarak yer bulabildiğidir.Hastane doğumlarına ise ev sıcaklığı, kadınların istek ve beklentisi doğrultusunda etkili faktörlerin entegre edilmesi ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to identify the experiences of the woman who give birth at home; in both of the pre- and postpartum periods, and to determine the factors which have an influence on the woman deciding to give birth at home, and to present the whole picture of labour by displaying the meanings given by the woman to the place and giving birth at home instead of anywhere else.In the study; phenomenological approach texture has been used with the qualitative research model.In the study; phenomenological approach texture has been used with the qualitative research model. Study group, was determined by using the measure sampling method; as 20 woman who can speak and understand Turkish and had at least given one birth at home. Study group, was reached through the records of Eastern Anatolia region Agri city central cilincs; educational clinic, clinic number 1, number 2, number 3, number 4 and number 6.Data collection tools used, were the half-structured interview questionaire composed of 21 questions prepared by considering the literature and 21 questions which aimed to determine the Interview with the woman by using the interview questionaire in depth was made at their houses. Study, explained the labour experience at home in theree different headlines.1-Experiences of the Woman Getting Ready for Giving Birth at Home, 2-Experiences of the Woman About the Act of Giving Birth at Home, 3-Gains of the Woman After the Act of Giving Birth at Homecccording to the conclusion of this study; it is possible to strengthen the notion of in-house labour by decreasing the health risks of the pregnant woman during the process and create the conditions they desire by making home a comfortable place for giving birth. In the aspect of hospital labour, the factors that woman desire to occur at home can be integrated into hospital settings to create the same warm environment.