Çocuklarda nazal staphylococcus aureus ve metisilin dirençli staphylococcus aureus taşıyıcılığının araştırılması
  1. Tez No: 260342
  2. Yazar: ENGİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Stafilokoklar insanda çok değisik enfeksiyonlara neden olurlar. Klinikörneklerden izole edilen stafilokok türlerinin basında Stafilokokus aureus (S.aureus) gelmekte ve metisiline dirençli olanlar (MRSA) tedavi edilmesi zorenfeksiyonlara yol açmaktadır. Uzun yıllardır önemli bir hastane enfeksiyonuetkeni olmasının yanında, son yıllarda toplum kökenli MRSA (TK-MRSA)enfeksiyonunun da giderek önem kazandığı görülmektedir. MRSA suslarındaaltı farklı SCCmec tanımlanmıstır. MRSA susları tasıdıkları SCCmec geni ilehastane ve toplum kökenli olarak ayrılabilmektedir. Ağır seyirli S. aureusenfeksiyonlarında susların Panton-Valentine Lökosidini (PVL) adı verilen birprotein salgıladıkları gösterilmistir.Çalısmamızda çocuklarda nazal S. aureus ve MRSA tasıyıcılığını, riskfaktörlerini, S. aureus suslarının antibiyotik duyarlılıklarını, PVL bulunmaoranını belirlemek, MRSA suslarında SCCmec tiplerinin belirlenmek, S.aureus enfeksiyonlarının ampirik tedavisinin planlanması, MRSA tasıyıcılığınönlenmesi konusunda bölgemiz ve ülkemiz açısından öneriler yapabilmektir.Arastırma grubuna Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Anabilim Dalı'na basvuran sağlıklı çocuklar ile Ankara ili, Mamakilçesine bağlı okullarda okuyan çocuklar arasından 1000 sağlıklı çocuk alındı.Çocukların her iki burnundan kültür alındı ve potansiyel risk faktörlerisorgulandı. S. aureus ve MRSA susları CLSI standartlarına göre izole edildi.S. aureus suslarında 16S r-RNA, PVL ve SCCmec genleri PCR ile çalısıldı.S. aureus 1000 çocuğun 143'ünde (75 kız, 68 erkek) izole edildi. Metisilindirenci sadece 2 susta (%0.2) saptandı. S. aureus tasıyıcılığı için ilk ve ortaögretim yasında olmak, hastaneye yatmak risk faktörü olarak belirlendi.?zolatlarını tamamının PVL ve mecA geni tasımadığı bulundu.Sonuçlarımız, çalıstığımız popülasyonda MRSA kolonizasyonunun çok düsükoranda (%0.2) bulunması, PVL geni ve mecA geni tasımaması nedeniylebazı ülkelerde önemli sağlık sorunu olmaya baslayan toplum kaynaklı MRSAenfeksiyonlarının ülkemiz için henüz bir tehlike olmadığını ve toplum kaynaklıenfeksiyonların tedavisinde glikopeptid antibiyotiklerin kullanımına gerekolmadığını düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Staphylococci cause various infections in the human being. Staphylococcusaureus (S. aureus) is among the top of the staphylococci species isolatedfrom clinical samples and those that are resistant to methicillin (MRSA) causeinfections that are hard to treat. As well as being an important hospitalinfection for years, it is observed that community based MRSA (TK-MRSA)infection has been also gradually gaining importance in recent years. Sixdifferent SCCmecs have been defined in MRSA strains. MRSA strains canbe differentiated as hospital based and community based with the SCCmecgene they carry. It has been demonstrated that in acute course S. aureusinfections, the strains secrete a protein called Panton-Valentine leukocidin(PVL).In our study, suggestions are made as regards our region and country on thesubject of determining the status of being carriers of nasal S. aureus andMRSA in children, the risk factors, antibiotics sensitivities of S. aureusstrains, rate of PVL existence, the SCCmec types in MRSA strains, planningof empiric treatment of S. aureus infections, prevention of being carriers ofMRSA.1000 healthy children were included in the study group among healthychildren who have resorted to the Pediatrics Department of the AnkaraUniversity Medical School and children receiving education in schools inMamak district of Ankara province. Culture was taken from both nasals of thechildren and potential risk factors were examined. S. aureus and MRSAstrains were isolated according to CLSI standards. In S. aureus strains, studywas made with 16S r-RNA, PVL and SCCmec genes PCR.S. aureus was isolated in 143 (75 girls, 68 boys) out of 1000 children.Methicillin resistance was found only in 2 strains (0.2%). As for the status ofbeing S. aureus carriers, the risk factors were determined as being at the ageof preliminary and secondary school student and being hospitalized. It wasfound out that whole of the isolates didn?t carry PVL and mecA genes.Our results make us consider that; community based MRSA infections, whichstart to become an important health problem in some countries, are not adanger for our country at the moment and there is no need to useglycopeptides antibiotics in the treatment of community based infectionssince the rate of MRSA colonization was very low (0.2%) in the population onwhich we carried out our study and it didn?t carry PVL gene and mecA gene