Kolorektal tümörlerin genetik analizi ve patolojik parametreler arasındaki ilişki
Genetic analysis of the colorecral tumors and their association with pathological parameters
  1. Tez No: 260413
  2. Yazar: HÜSEYİN KEREM TOLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM GENÇOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolorektal kanserlerin tedavi modaliteleri için birçok prediktif tetkik literatürde bulunmaktadır. CEA, patolojik ve klinikopatolojik değişkenler, tümörün proliferasyon indeksi hastalığın tedavisinin yönlendirilmesinde kullanılan önemli prediktif değerlerdir. Literatürde bu testleri karşılaştıran ve birbirinden farklı sonuçları olan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada biz bu prediktif değerlerin hastanemizde ki sonuçlarını ve hastaların DNA onarım kapasitelerinin bu parametreler ile ilişkisini araştırdık.Kolorektal kanserlerde evre hastalığın tedavi seçenekleri açısından önem arzetmektedir. Hastalığın ameliyat öncesinde bakılan CEA değerleri hastalığın yaygınlığı hakkında ön bilgi verebilmektedir. Ancak rezeksiyon sonrasında ki nihayi patoloji raporu hastanın tedavisinin esas yönlendiricisi olmaktadır. TNM Evreleme sistemine göre hastalık evrelenmektedir. Histopatolojik lenfovasküler ve perinöral invazyon da bu evreleme içine eklenmiş faktörlerdir. Tümörün hesaplanan proliferasyon indeks değerlerinin de hastalık açısından önemli olduğu çeşitli yayınlarda gösterilmiştir. Literatürde comet assay ile bakılmış DNA hasarları ve DNA onarım kapasiteleri arasında, kolorektal kanserli olguların ve sağlam kontrol gruplarının arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Ancak kolorektal kanser genetiği ile patolojik parametreler arasında ilşişki literatürde yaygın olarak çalışılmamıştır.Bu çalışmada prospektif ve randomize olarak çalışmaya alınan kolorektal kanserli hastaların DNA onarım kapasiteleri comet assay yöntemi ile çalışıldı. Olguların CEA değerlerine ameliyat öncesi bakıldı. Hastaların ameliyat sonrasında nihayi patoloji raporları gerekli parametreler açısından kontrol edilerek dosyalanarak saklandı. Hastaların hazırlanmış olan preperatları proliferasyon indeksi (PI); Ki-67 boyası ile çalışılmak üzere patoloji'de saklandı. Bu preperatlardan tümörlerin PI değerleri hesaplandı.Sonuç olarak tüm bu veriler birbirleri ile karşılaştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında PI değerleri ile hastalığın evresi arasında ve lenfatik invazyon arasında anlamlı ilşki saptandı. Histopatolojik değerlere bakıldığında tümörün Grade'i ile tümörün penetrasyonunun anlamlı olarak ilişkili görüldü. Ayrıca grade ile perinöral invazyon da ilişkili saptandı. DNA onarım kapasitesi ile ilgili tümörün lenfatik invazyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu da bulunan bir diğer önemli sonuçtu. Çalışmamız da daha fazla hasta sayısına ulaşılamamasından dolayı beklediğimiz sonuçların hepsi istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı ancak çalışmaya halen hasta sayısı arttırılarak devam edilmektedir. Çalışmada ortaya çıkan verilere bakıldığında genetik olarak önemli ve faydalı sonuçlar vereceğini düşündüğümüz bu konuda yapılacak başka çalışmalarla bu parametrelerin araştırılmasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz .
Özet (Çeviri)
There are a lot of predictive tests in the literature about the treatment modalities for colorectal cancer. CEA, pathological and clinicopathological values, proliferation index are some of the predictive values that will be guiding the treatment of the colorectal cancer. There are a lot of studies that compared all these and got different results. In our research we looked for the predictive values interaction and compared these results with the DNA repair capacity of the patients.Staging is important in the treatment of the colorectal cancer patients. The CEA level that is measured preoperatively can help us in predicting the dissemination of the cancer. But the main important thing is the last pathological report of the resected specimen for the decision of the treatment. TNM staging is used for this step. The histopathological parameters as lenfovasculer and perineural invasion were added to this staging. Also it is known that the PI is also important in the tumor invasion. İn the literature it was shown that there is a difference in the DNA damage & the DNA repair capacity between the colorectal cancer & the control group. But the association between colorectal cancer genetics, the pathological and histopatholohical values; there is just a number of studies in the literature.In our research CEA levels were recorded & the DNA repair capacities of the prospective and randomized selected patients were measured by comet assay. The pathology reports including the research parameters were filed. The specimens that will be used for the PI by the Ki-67 stain were kept in the pathology department. Lateron PI were calculated.As a result the parameters were statistically compaired. There was a statistically significant relation between PI; TNM & the lenfatic invasion of the tumor. Among the histopathological measures there was a statistically significant correlation between the grade and the tumor status. Looking at the genetic relation there was a correlation with the DNA repair capacity of the patient & the lenfatic invasion of the tumor too. Because of the number of the patients in the research we could not get the results that we expect but the research is still going on to get the sufficient number of cases. As we look at our results we can assume that there should be more studies with the genetics & these parameters.