Levonorgestrel salgılayan rahim içi sistem kullanan hastalarda endometrial tabakanın değerlendirilmesinde saline infuzyon sonohisterografinin yeri ve önemi
The importance of the saline infusion sonohysterography at the evaluation of the endometrial stripe in patients using lng-ius
  1. Tez No: 260412
  2. Yazar: PINAR TEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız LNG-IUS kkullanan hastalarda TVUSG ile net olarak değerlendiremediğimiz ve göreceli olarak ölçtüğümüz endometrial tabaka kalınlığını SİS uygulayarak değerlendirmek tir. Özellikle kanamanın beklenenden fazla olduğu ve uzun sürdüğü gibi gereklilik teşkil eden durumlarda SİS yöntemi ile rahim içi araç tedavisini kesintiye uğratmadan ve başka bir sisteme gerek kalmadan, varolabilecek organik patolojilerin daha net bir şekilde tanımlanmasını araştırdık.GEREÇ VE YÖNTEMLER:Ocak 2008 ve haziran 2009 tarihleri arasında Marmara tıp fakültesi Hastanesi Jinekoloji polikliniğine başvuran hastalardan kontrasepsiyon ve menoraji nedeni ile LNG-IUS (Mirena) uygulanan 47 hastanın 40'ı çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların endometrial tabaka kalınlıkları tedavi öncesinde TVUSG ile ölçüldü.Tedaviden 6 ay sonra yine aynı kişi tarafından endometrial tabaka TVUSG ile ölçüldü. Ardından SİS uygulanarak endometrial tabakanın hem kalınlığı ölçüldü hemde kavite organik patolojiler açısından değerlendirildi.BULGULAR: Levonorgestrelli İntrauterin sistem ile tedavinin 6. ayında endometrial tabakanın kalınlığı her iki metodla yapılan ölçümlerde anlamlı azalma görüldü. Ayrıca yaptığımız SİS ile tm endometrial ve endoservikal kanal gözlenerek herhangi bir patoloji olup olmadığı değerlendirildi. Endometrial polip saptanan iki hastaya (n=47;%4,25) operatif histereskopi uygulandı Menoraji ve kontrasepsiyon gruplarındaki tedavi sonrasında elde edilen TVUSG ile yapılan endometrial kalınlık ölçümleri tedavi öncesine göre anlamlı derecede düşük idi.heriki grupta yapılan SİS ile bulunan endometrial kalınlık ortalamaları tedavi öncesine göre azalma göstersede ; menoraji grubunun aksinekontrasepsiyon grubunda bu azalma istatistiksel olaraka anlamlı değildiSonuçlar: LNG-IUS in endometrial tabakada bilinen etkilerini göstermenin yanında ; devam eden kanama bozukluklarında SİS uygulanmasının Sistem kavite içinde iken endometriyal patolojilerin ortaya konmasında yararlı olduğunu görmekteyiz. SİS ile endometriyal patolojilerin ayırıcı tanısı konarak lezyon olmayan hastalarda LNG-IUS tedavisinin devam edilmesi ,gereksiz invaziv işlemlerden ve maliyeti yüksek bir sistemin gereksiz sonlandırılmasından kaçınılmasını sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE:The aim of this study to evaluate endometrial stripe thickness in patients using LNG_IUS by using SIS ,as we are unable to do so in a precise manner using TVUSG and can only measure it in relative terms .We researched a way to define in a precise manner any posiible organic pathologies using the SİS method,without interrupting in utero instrumental treatment and without necessitating other systems ,especially in cases where it is necessary such as when hemorrhage is more excessive or prolonged than anticipitatedMATERİALS AND METHODS : Of the 47 Who entered the marmara university Faculty of medicine Hospitals gynecology polyclinic between January 2008 and june 2009 for contraception and menorrahagia, 40 were included in study.the endometrial stripe thickness of all patients were measured Wİth TVUSG before the study. The same person maesured the endometrial stripe thickness using TVUSG six months after the treatment .RESULTS: At the six months of the LNG-IUS treatment, endometrial stripe thickness showed a significant decrease in measurement done using both methods. Morover , we were able to observe the entire endometrial and endocervical canal through SİS and evaluate whether or not there were any pathologies . Two patients diagnosed with endometrial polyps (n=47; %4,25) were treated with operative hysterescopy. The endometrial stripe thickness measurement obtained through TVUSG for the menorrhagia and contraception groups after treatment were significantly lower than the pretreatment figures ,contrary to menorhagia groups , in the contraception group this decrease was not statistically significant.CONCLUSİON: We found that ,besides the known effects of LNG-IUS on the endometrial stripe , in continuing hemorrhage cases , SIS application inside cavity is useful in revealing endometrial pathologies .The differential diagnosis of endometrial paathologies with SİS enables the continuation of LNG-IUS treatment in patients with no lesions and prevents the use of invasive procedures and unnecessary termination of a costly system