Febril konvülziyonun serum immünglobülin düzeyleri, demir eksikliği anemisi ve gluten duyarlı enteropati ile ilişkisi
The association of febrile seizure with plasma immunoglobulin levels, iron-deficiency anemia and gluten-sensitive enteropathy
  1. Tez No: 260446
  2. Yazar: BERKANT ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Febril konvülziyonlar, çocukluk çağının en sık rastlanan nöbetleridir. Beş ay - 5 yaş arası çocuklarda görülür ve sıklığı %2-5 olarak saptanmıştır. Genellikle iyi seyirli olmalarına rağmen tekrarlayabilme ve epilepsiye dönüşme riski nedeniyle oldukça önem taşırlar.Febril konvülziyon etyopatogenezi henüz aydınlatılamamıştır. Yapılan çalışmalarda febril konvülziyon için risk faktörleri arasında demir eksikliği anemisi, serum immünglobülin düzeyleri ve gluten duyarlı enteropatisi suçlanmıştır. Bu amaçla febril konvülziyon ile ilişkili olabilecek bu etmenler için bakılan tam kan sayımı, ferritin, immünglobülin G (total) ve alt grupları (immünglobülin G1, immünglobülin G2, immünglobülin G3 ve immünglobülin G4), immünglobülin A ve alt grupları (immünglobülin A1 ve immünglobülin A2) ile antigliadin ve antiendomisyum antikorları, oluşturulan Grup A ve Grup B arasında karşılaştırıldı.Çalışmada Grup A, 5 ay - 5 yaş arasında, ateşli havale geçirme şikayeti ile başvuran ve febril konvülziyon tanısı alan 35 çocuk tarafından oluşturuldu. Santral sinir sistemi enfeksiyonu, nöromotor gelişme geriliği olan, daha önce afebril konvülziyon geçiren, intoksikasyon ve elektrolit bozukluğu nedeniyle konvülziyon geçiren, kronik hastalığı ya da immün sistem hastalığı bulunan çocuklar gruba dahil edilmedi. Grup B ise daha önce febril konvülziyon geçirmemiş, ailesinde febril konvülziyon ve epilepsi hikayesi bulunmayan, kronik hastalık ya da bilinen immün sistem hastalığı olmayan, santral sinir sistemi enfeksiyonu dışında başka bir ateş nedeni ile başvuran aynı yaş aralığında 35 çocuktan oluşturuldu.Grup A ve Grup B laboratuvar verilerinin karşılaştırılmasında Grup A için tüm hematolojik parametrelerde düşüklük saptanmasına rağmen tek istatistiksel anlamlı düşüklük ferritin değerinde gözlendi. İki grup arasında karşılaştırma yapılan immünglobülin düzey ortalamaları için istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Gluten duyarlı enteropati için tarama amaçlı bakılan antigliadin ve antiendomisyum antikorlarında pozitiflik saptanmaması nedeniyle gruplar karşılaştırılamadı.Sonuç olarak beyinde birçok nörotransmitterin metabolizmasında görev alması ve eksikliğinde konvülziyon eşiğini düşürebildiği daha önceki araştırmalarda da gösterilen demir eksikliği anemisi ve febril konvülziyon arasındaki muhtemel ilişki çalışmamız ile desteklenmiştir. Üzerinde durulan diğer bir konu, gerek direkt nöronlar üzerine etkisi gerekse enfeksiyonlara karşı kan-beyin bariyeri savunma hattında önemli rolü olan serum immünglobülinlerinden immünglobülin G alt grupları ve immünglobülin A düzeylerindeki düşüklüğün febril konvülziyon ile ilişkilendirildiği çalışmaların aksine ve ilk kez çalışılan immünglobülin A alt grupları (immünglobülin A1 ve immünglobülin A2) için çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel farklılık saptanmadı. Aynı şekilde febril konvülziyon ile gluten duyarlı enteropati ilişkisini inceleyen az sayıdaki çalışma, antigliadin ve antiendomisyum antikorlarında pozitiflik saptanmaması nedeniyle değerlendirilememiştir. Etyopatogenezi henüz tam aydınlatılamayan febril konvülziyonlar için daha fazla olguya sahip gruplar ile yapılacak daha kapsamlı ve yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Febrile seizures are the most common seizure disorders in childhood, affecting 2 to 5% of children between the ages of 5 and 60 months. Despite their predominantly benign nature, febrile seizures are very important because of their association with recurrences and later development of epilepsy.The etiopathogenesis of febrile seizures remains largely unknown. In the recent studies, risk factors for febrile seizures including iron deficiency anaemia, low serum immunoglobulin levels and gluten-sensitive enteropathy have been noted. To identify the association of febrile seizures with these entities, we measured complete blood count, plasma ferritin, serum immunoglobulin A and subgroup, total immunoglobulin G and subgroup, antigliadin and antiendomysial antibody levels in children with febrile seizure in comparison with a case-control group.In our study, case group (Grup A) consisted of 35 children aged between 5-60 months with febrile seizure. A control group (Group B) was selected from children hospitalized for a febrile illness but without seizures. Children with a previous afebrile seizure, central nervous system infection, recurrent infection or any disease leading to an immune disorder, serum electrolyte imbalance, developmental delay, and/or neurologic deficit were excluded from the study. Both groups had equal number of children matched for age and gender.Comparison of the two groups in terms of laboratory investigations revealed that all haematological parameters were lower in the case group, but only mean ferritin level was statistically significantly lower. The mean serum levels of all immunoglobulins in case group were not significantly different compared to those of controls. Antigliadin and antiendomysial antibodies have not been compared because all results were negative.In conclusion, in this comperative study about the association of febrile seizures with iron deficiency anaemia, serum immunoglobulin levels and gluten-sensitive enteropathy, our data only supports possible association between iron deficiency anaemia and febrile seizures as reported in the previous studies. Further and larger studies are needed to illuminate the patogenesis of febrile seizures.