Deneysel intraabdominal hipertansiyon modelinde karın içi basınç artışının adrenal bez fonksiyonları ve morfolojisi üzerine etkileri
The effects of increased intra-abdominal pressure on adrenal gland function and morphology in an experimental model of intra-abdominal hypertension.
  1. Tez No: 260447
  2. Yazar: NEZİH AKKAPULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YORGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İntraabdominal hipertansiyon ve abdominal kompartman sendromu travma, intraabdominal infeksiyon, intestinal obstrüksiyon gibi klinik durumlarda gözlenebilen ve hayatı tehdit edici bir süreçtir. İntraabdominal hipertansiyonun organ sistemlerindeki etkilerini gösteren birçok çalışma olmasına rağmen; intraabdominal hipertansiyonun adrenal bezler üzerine etkileriyle ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada, yetişkin erkek sıçanların karın içi basınçları 15 mmHg basınçta 1 ve 4 saat süreyle yükseltildi. Kan adrenalin, noradrenalin ve kortizol düzeyleri incelenmek üzere kan örnekleri alındı, deney sonunda adrenalektomi yapıldı. Kan adrenalin ve noradrenalin düzeyleri HPLC yöntemiyle, kan kortizol düzeyleri immün assay ile tespit edildi. Adrenal bezler insitu hibridizasyon yöntemiyle incelendi ve apoptotik indeks skorları değerlendirildi. Çalışma sonucunda karın içi basıncı yükseltilen sıçanların kan adrenalin (Ortanca = 4525 ng/L [100 - 40000]) noradrenalin (Ortanca = 977 ng/L [200- 10000]) ve kortizol (Ortanca =3.5 µg/dl [1 - 10]) düzeylerinde kontrol gruplarına göre anlamlı yükselmeler saptandı. Apoptotik indeks skorlarında ise bir farklılık gözlenmedi. Bu bulgular, intraabdominal hipertansiyonun katekolamin ve kortizol deşarjına neden olduğunu düşündürmekte ve intraabdominal hipertansiyon geliştiğinde adrenal bezinin kan akımının değişmediği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Intra-abdominal hypertension and abdominal compartment syndrome are life threatening conditions and can be seen as a consequence of several clinical conditions; such as trauma, intra-abdominal infection and intestinal obstruction. Although there are numerous studies on the effects of intra-abdominal hypertension on several organ systems, there is insufficient scientific data about the adrenal glands. In this study, intra-abdominal pressures were elevated to 15 mmHg for 1 and 4 hours in adult male rats. Blood samples were taken for the assessment of adrenaline, noradrenaline, cortisol levels and adrenalectomy were performed. HPLC and immune assay methods were used for the assessment of adrenaline/noradrenaline and cortisol levels, respectively. Insitu hibridation technique was used for the determination of apoptotic index score. Blood adrenaline (median=4525 ng/L [100 - 40000]), noradrenaline (median=977 ng/L [200 - 40000]) and cortisol (median=3.5 µg/dl [1 - 10]) levels were significantly higher than control groups. However, there were no significant changes in apoptotic index values, in the study groups. These results support that increased intra-abdominal pressure leads to discharge of catecholamines and cortisol from adrenal glands. Conservation of apoptotic index scores also support that adrenal blood flow is not changed during abdominal hypertension.