Deneysel subaraknoid kanama modelinde intrasisternal olarak verilen Zn (II) protoporphyrin IX' un vazospazm sürecine etkisi
The effect of intracisternal Zn (II) protoporphyrin IX on vasospasm process in the experimental subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 260449
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AKALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Subaraknoid kanamanın bir komplikasyonu olan serebral vazospazm üzerinde uzun yıllardır çalışılmasına rağmen önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. Yaptığımız bu çalışmada heme oksijenaz inhibitörü olan ZnPP' nin vazospazm sürecine etkisini araştırdık. Bu amaçla hazırlanan çalışmamızda toplam 20 adet Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı kullanıldı. Bu tavşanlar n=5 olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Grup 1 sham grubu, grup 2 SAK, Grup 3 SAK + ZnPP, Grup 4 SAK + DMSO olarak oluşturuldu. Grup 2, 3 ve 4'teki hayvanların sisterna magnalarına otolog arteriyel kan verilerek SAK oluşturuldu. Grup 3'e 0 ve 24. saatlerde 2 kez ZnPP verildi, aynı sürelerde Grup 4' teki hayvanlara taşıyıcı olan DMSO verildi. Daha sonra perfüzyon ve fiksasyonu takiben tüm hayvanlara geniş kranyotomi yapılarak beyin ve beyin sapları bütün olarak çıkarıldı. Ardından tüm hayvanların baziler arterlerinden eşit aralıklarla 4'er kesit alınarak bunların mikroskop altında 20X büyütmede fotoğrafları çekildi. Bu kesitlerden baziler arter lümen çapları, lümen kesit alanları ve damar kalınlıkları Spot Windows Version 4.1 bilgisayar programı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen değerlerle gruplara göre ortalamaları elde etmek için ANOVA, gruplar arası farkı incelemek amacıyla ise Mann Whitney testi uygulandı. Baziller arter lümen kesit alanı SAK oluşturulup ZnPP verilen grupta sadece SAK oluşturulan gruba göre anlamlı olarak büyük bulundu (p< 0.05). Baziler arter kalınlığı yine anlamlı olarak grup 3' te grup 2 ve 4' e kıyasla düşük bulundu.Sonuç: Tavşanlarda subaraknoid kanama sonrasında ortaya çıkan serebral vazospazma karşı ZnPP' nin potansiyel etkinliği olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there is much work on it for years, cerebral vasospasm as a complication of subarachnoid bleeding, is still an important cause of mortality and morbidityIn this study we examined the effects of heme oxygenase inhibitor, Zn (II) protoporphyrin IX on vasospasm process. Twenty male New Zeland White rabbits weighing 2500 to 3000 gr were assigned randomly to 1 of 4 groups. Animals in group 1 served as sham; group 2 was subjected to SAH only; group 3 was subjected to SAH and treated with 0.5 mg/kg intracisternal ZnPP at 0 and 24 hours after SAH. Group 4 was subjected to SAH and treated with DMSO. All animals subjected to experimental SAH were euthanized by perfusion-fixation 48 hours after SAH induction. Brains were than removed and stored in fixative at +4 degrees overnight. The animals basilar artery were sectioned from four separete zones and four sections were obtained from each rabbit. Basilar artery luminal section areas, diameter of vessels and thickness of vessels were measured by using SPOT for Windows Version 4.1 computer programme. Statistical comparisons were performed using Mann Whitney and ANOVA tests. Basilar artery luminal section areas in group 3 were significantly higher than group 2 (p< 0.05). Basilar artery thicknesses were lower in group 3 than group 2 and 4 which were also statistically significant. (p< 0.05)Result: ZnPP has shown to be potentially beneficial on cerebral vasospasm following SAH.