Periton karsinomatozisi olan hastalarda gelişen barsak tıkanıklığının klinik değerlendirmesi
Clinical assessment of intestinal obstruction in patients with peritoneal carcinomatosis
- Tez No: 260450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BÜLENT TIRNAKSIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Periton karsinomatozisi, ileri evre kanserlerde sıklıkla görülen bir klinik sorundur. Periton karsinomatozisi olan hastalarda en sık asit ve barsak tıkanıklığı gözlenir. Barsak tıkanıklığı gelişen hastalarda konservatif izlem veya cerrahi müdahale kararı halen tartışmalıdır. Bu çalışmada amaç, periton karsinomatozisi olan ve barsak tıkanıklığı kliniği gelişen hastaların retrospektif olarak incelenip tedavi yönetimleri ve mortalite oranlarının belirlenmesidir. Çalışmaya 01.01.2005- 31.12.2009 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda barsak tıkanıklığı ön tanısı ile refere edilmiş, periton karsinomatozisi geliştiği bilinen veya barsak tıkanıklığı atağı sırasında periton karsinomatozisi saptanmış, ameliyatsız izlenmiş veya ameliyata alındıktan sonra Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda takip edilmiş 83 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 54.7 ± 1.3 idi. Kadın/erkek oranı 1.8 idi. Hastalarda en sık görülen primer kanserler over kanseri (%26.5), kolorektal kanser (%22.9) ve mide kanseri idi (%20.2).
Özet (Çeviri)
Peritoneal carcinomatosis is a common entity in advanced malignancies. Ascites and intestinal obstruction are the most common clinical conditions in patients with peritoneal carcinomatosis. The decision of conservative or surgical management in patients with malign intestinal obstruction is still controversial. In this study the aim is, to analyze the patients with intestinal obstruction that had peritoneal carcinomatosis and to determine the mortality rates. Eighty three patients between January 2005 ? December 2009, who were referred to Hacettepe University Department of General Surgery with diagnosis of intestinal obstruction, that had peritoneal carcinomatosis or diagnosed during intestinal obstruction and that are operated or followed conservatively. Mean age for patients was 54.7 ± 1.3. Female/male ratio was 1.8. Mostly seen primary cancer sites were ovary (26.5%), colorectal (22.9%) and stomach (20.2%).