Sıçanlarda oluşturulan deneysel piyelonefrit modelinde bilirübinin renal koruyucu etkisinin araştırılması
Siçanlarda oluşturulan deneysel piyelonefrit modelinde bilirübinin renal koruyucu etkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 260460
  2. Yazar: BELDE KASAP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Güçlü bir anti-oksidan olduğu bilinen bilirübinin, patogenezinde hem toksik hem deiskemi-reperfüzyon hasarının rol oynadığı piyelonefritte, renal hasar üzerine etkileriniaraştırmak.Gereç ve Yöntem: Böbreklerine E.coli enjekte edilerek deneysel piyelonefrit oluşturulanWistar türü 32 sıçan 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (tedavisiz), Grup 2 (antibiyotik), Grup 3(bilirubin), Grup 4 (antibiyotik + bilirubin). Antibiyotik tedavisi bakteri inokülasyonundan 3gün sonra başlayıp 5 gün; bilirubin uygulaması ise bakteri inokülasyonu ile aynı gün başlayıp8 gün sürdürüldü. Her gruptaki sıçanların yarısı 9. günde (erken dönem) sakrifiye edilerek,elde edilen böbrek dokuları histopatolojik parametreler, immunohistokimyasal renal fibrozisbelirleyicileri ( ?? MMP-9, TIMP-1), apoptoz (TUNEL, kaspaz-3) ve oksidan/anti-oksidan sistem(MDA, SOD, GPX) aktiviteleri açısından değerlendirildi. Sıçanların geri kalan yarısı ise 6hafta sonunda sakrifiye edilerek histopatolojik parametreler ve renal fibrozis belirleyicileriaçısından incelendi. Elde edilen veriler 4 grup arasında karşılaştırıldı.Bulgular: İnflamatuar aktivite (akut bileşen; PMNL yoğunluğu), erken ve geç dönemlerdeGrup 4'te Grup 1'e göre anlamlı derecede düşük idi. Geç dönemde, inflamatuar hücreyoğunluğu (akut ve kronik; tüm inflamatuar hücreler) Grup 3'te Grup 1 ve 4'e göre anlamlıderecede düşük, interstisyel fibrozis/tübüler atrofi Grup 4'te Grup 1 ve 2'ye göre, Grup 3'teGrup 2'ye göre anlamlı derecede düşük bulundu. Geç dönemdeki TIMP-1 ekspresyonu dabenzer şekilde Grup 3'te Grup 2'ye göre anlamlı derecede düşük saptandı. TUNEL (+) hücresayısı Grup 3 ve 4'te Grup 1'e göre anlamlı derecede düşük bulundu. MDA miktarı Grup 4'teGrup 1'e göre anlamlı derecede düşük, SOD aktivitesi ise Grup 4'e ek olarak Grup 2'de deGrup 1'e göre anlamlı derecede yüksek saptandı.Sonuç: Elde edilen veriler bir arada değerlendirildiğinde, bilirübinin antibiyotik ile birlikteuygulandığında piyelonefrit ilişkili inflamasyon, fibrozis ve apoptozis üzerine daha belirginkoruyucu etki sağladığı, tek başına kullanıldığında ise etkileri sadece geç dönemdeinflamasyonun şiddetini ve apoptozu azaltmak ile sınırlı kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of bilirubin in pyelonephritis associated renal damage inwhich both toxic and ischemia-reperfusion injury play role in pathogenesis.Materials and Methods: Experimental pyelonephritis was induced in 32 Wistar rats byinoculating E.coli into their kidneys and 4 groups were formed: Group 1 (no treatment),Group 2 (antibiotic), Group 3 (bilirubin), Group 4 (antibiotic + bilirubin). Antibiotic treatmentwas performed for 5 days starting 3 days after bacterial inoculation, while bilirubin wasadministered for 8 days starting from the day of bacterial inoculation. The half of the rats ineach group were sacrificed on the 9th day (early period) and the rest of them were sacrificed atthe end of the 6 weeks. Histopathological parameters, immunohistochemical renal fibrosismarkers ( ? MMP-9, TIMP-1), apoptosis (TUNEL, caspase-3) and oxidant/anti-oxidant system(MDA, SOD, GPX) activities were evaluated. The rest of the rats were sacrificed at the end ofthe 6th week of the study and evaluated for histopathologic parameters and renal fibrosismarkers. The data were compared between the 4 groups.Results: Inflammatory activity (acute component; intensity of PMNL infiltration) wassignificantly lower in Group 4 vs. Group 1 both in the early and late periods. In the lateperiod, inflammatory cell intensity (acute and chronic; all inflamatory cells) was lower inGroup 3 vs. Groups 1 and 4, interstitial fibrosis/tubular atrophy was lower in Group 4 vs.Groups 1 and 2 and in Group 3 vs. Group 2. TIMP-1 expression in the late period was alsolower in Group 3 vs. Group 2. TUNEL (+) cell counts were significantly lower in Group 3and Group 4 vs. Group 1. MDA levels were significantly lower in Group 4 vs. Group 1 andSOD activity was significantly higher in Groups 2 and 4 vs. Group 1.Conclusion: Taken together, bilirubin is found to have protective effects on pyelonephritisassociated inflammation in both early and late periods in addition to fibrosis and apoptosiswhen applied with antibiotics, although its effects are limited to prevention of inflammation inthe late period and apoptosis when used alone