Astim modeli oluşturulan BALB/c farelerde Glycyrrhizin'in akciğerde mevcut kronik histolojik değişiklikler üzerine etkileri
Effects of Glycyrrhizin on chronic histologic changes of lung in BALB/c mice in which murine model of asthma was established
  1. Tez No: 260461
  2. Yazar: ARZU BABAYİĞİT HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Glycyrrhizin, meyan kökünün (Glycyrrhiza glabra) önemli aktif bir bileşeni olan triterpen glikozittir. Antiinflamatuvar, antiviral, antitümör ve hepatoprotektif etki gibi birçok farmakolojik etkileri vardır. Meyan kökü, eski zamanlardan beri, astımı tedavi edici bir bitki olarak kullanılmaktadır. Ancak bu bitkisel tedavinin, astımda akciğerde meydana gelen kronik yapısal değişiklikler üzerine olan etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, kronik astım modeli oluşturulmuş BALB/c farelerde meyan kökünün aktif bileşeni olan glycyrrhizin'in akciğerdeki histolojik değişiklikler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntemler: Yirmisekiz BALB/c fare Grup I, II, III ve IV olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu (Grup I) dışındaki tüm fareler ovalbumin ile sensitize edildi ve duyarlılaştırıldı. Grup II'ye (Plasebo) salin, Grup III'e 1 mg/kg dozunda deksametazon ve Grup IV'e 10 mg/kg dozunda glycyrrhizin, orogastrik gavaj yolu ile yedi ardışık gün boyunca verildi. Bütün gruplarda akciğer histolojisi, ışık ve elektron mikroskopik olarak değerlendirildi.Bulgular: Akciğerin histolojik değerlendirmelerinde, bazal membran (p: 0.000), subepitelyal düz kas (p: 0.001) ve epitel (p: 0.000) kalınlığının, mast hücre (p: 0.018) ve goblet hücre (p: 0.000) sayısının, glycyrrhizin uygulanan grupta (Grup IV), plasebo uygulanan gruba (Grup II) göre önemli ölçüde azaldığı gösterildi. Glycyrrhizin (Grup IV) ve deksametazon grupları (Grup III) karşılaştırıldığında ise, bazal membran kalınlığı (p: 0.514), subepitelyal düz kas (p: 0.054) ve epitel kalınlığı (p: 1.0), mast (p: 0.075) ve goblet hücre sayısı (p: 0.988) dahil değerlendirilen tüm histolojik parametrelerde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç: Bu çalışmada, glycyrrhizin astım modelinde oluşan tüm kronik histolojik değişiklikleri düzeltmiştir. Ayrıca, değerlendirilen histolojik değişiklikler açısından deksametazon ve glycyrrhizin uygulanan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları glycyrrhizin'in astımlı havayollarında kronik yapısal değişiklikleri düzeltici etkisini göstermiştir, ancak glycyrrhizin'in akciğerde inflamasyon ve yeniden yapılanma üzerine etkilerini değerlendirecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Glycyrrhizin is a triterpene glycoside, a major active constituent of licorice (Glycyrrhiza glabra) root. It has numerous pharmacological effects like anti-inflammatory, anti-viral, anti-tumor and hepatoprotective activities. Licorice has been used as an asthma-relieving medicinal herb from ancient times. However, effects of this herb on chronic structural changes of lung are not fully known. In this study, we aimed to determine the effects of oral administration of glycyrrhizin, an active constituent of licorice root, on lung histology in BALB/c mice in which the model of chronic asthma was established.Material and methods: Twenty-eight BALB/c mice were divided into four groups; Group I, II, III and IV. All mice except controls (Group I) were sensitized and challenged with ovalbumin. Mice in Group II (placebo) received saline, Group III dexamethasone 1mg/kg and Group IV glycyrrhizin 10 mg/kg via orogastric gavage for seven consecutive days. Lung histology was evaluated by using light and electron microscopy in all groups.Results: Evaluation of lung histology demonstrated that thicknesses of basement membrane (p: 0.000), subepithelial smooth muscle (p: 0.001), epithelium (p: 0.000), and the number of mast (p: 0.018) and goblet cells (p: 0.000), were significantly decreased in glycyrrhizin group (Group IV) when compared with the placebo group (Group II). When glycyrrhizin (Group IV) and dexamethasone groups (Group III) were compared each other, there was no statistically significant difference between the two groups in histological parameters including thicknesses of basement membrane (p: 0.514), subepithelial smooth muscle (p: 0.054), epithelium (p: 1.0) and the number of mast (p: 0.075) and goblet cells (p: 0.988).Conclusion: Glycyrrhizin reversed all the established chronic histological changes of lung in the mouse model of asthma in this study. Also, no statistically significant difference was found between dexamethasone and glycyrrhizin groups in terms of evaluated histological changes. The results of this study pointed to the ameliorating effect of glycyrrhizin on chronic structural changes in the asthmatic airways, but further studies which evaluate the effects of glycyrrhizin on lung inflammation and remodeling are needed.