Elazığ Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Healthy life style behaviours of the students of Elazig High School of health sciences and related influencing factors
- Tez No: 260537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERHAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD); bireyin sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için inandığı ve uyguladığı davranışların bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma Fırat Üniversitesi Elazığ Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin SYBD ve bunları etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır.Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmanın evrenini F.Ü. Elazığ Sağlık Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrenciler (712 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırmaya dahil edilmiş, araştırma kapsamına alınan öğrencilerin 688'ine ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; birinci bölümde sosyo-demografik özellikler ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını etkilediği düşünülen bazı faktörlerin değerlendirilmesi ile ilgili soruların, ikinci bölümde ise SYBD Ölçeği sorularının yer aldığı bir anketin direkt gözlem altında uygulanması ile toplanmıştır. Verilerin analizi t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapılmıştır.Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin %74.3'ü kadın, %25.7'si erkek öğrenci olup, yaş ortalamaları 21.33 ? 1.85 (min:17, max:31)'dir. Öğrencilerin SYBD ölçeği genel ortalaması 121.75±18.86 puan (min:65, max:181) olarak saptanmıştır. Sağlığın geliştirilmesine katkıda bulunan davranışlar içerisinde en yüksek puan ortalamaları sırasıyla kendini gerçekleştirme, sağlık sorumluluğu ve kişilerarası destek boyutlarına, en düşük ortalama ise egzersiz alışkanlığına aittir.
Özet (Çeviri)
Healthy life style behaviours (HLSBs) are defined as all the activities which an individual believes in, and applies to maintain his/her healthy state , and also to protect him/herself from the deleterious effects of diseases. This investigation was conducted to exploit HLSBs of the students of Fırat University Elazığ High School of Health Sciences, and factors affecting their HLSBs.The context of this descriptive study involved the students (n= 712) educating in FU Elazığ High School of Health Sciences. All the participants were included in the investigation, however only 688 of them could be reached at the time of enrolment. The first part of the questionnaire of the investigation consisted of the documentation of sociodemographic characteristics, and answers to the questions related to evaluation of some factors thought to be influential on healthy life style behaviours. The second part constituted of data related to the collected responses given to the questions in the HLSB Scale under direct surveillance Data were analysed using t- test, and one-way analysis of variance.The students enrolled in the study consisted of females (74.3 %), and males (25.7 %) with a mean age of 21.33±1.85 years (17-31 years). Mean HLSB Scale score of the students was estimated to be 121.75±18.86 points (65-181 points) The maximal mean points contributing to the development of healthy life style were related to self-realization, responsibility for self-health, and interindividual supportive measures in decreasing order, while habitual exercise accounted for the lowest means.