Gebe olmayan izole sığır uterus kontraksiyonları üzerine Ceftiofur ve Meloxicam'ın etkileri
Effects of Ceftiofur and Meloxicam on conctractions of uterine isolated from non-pregnant cows
  1. Tez No: 260545
  2. Yazar: NEVZAT SAAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada üçüncü kuşak bir sefalosporin olan ceftiofur ve nonsteroit antiinflamatuvar olan meloxicam'ın izole gebe olmayan inek ve düve miyometriyumunun spontan kasılmaları üzerine etkileri araştırıldı.Siklusun foliküler döneminde bulunan inek ve düvelerden alınan miyometriyal şeritler, % 95 oksijen % 5 karbondioksit içeren gaz ile sürekli gazlanan, 38?C'deki ve pH'sı 7.4 olan, 5 ml Krebs solusyonu bulunan izole organ banyosuna asıldı. Doksan dakikalık gerime uyum süresi sonunda, düzenli spontan kasılma gösteren şeritlerin kasılmaları, izometrik güç çevirgeci (transducer) kullanılarak 10 dakika süre ile kaydedildi ve bu veriler kontrol olarak kullanıldı. Daha sonra şeritlerin bulunduğu banyo sıvısına 500, kümülatif 1000 ve 2000 µM dozlarında ceftiofur (n=16); veya 0.5, kümülatif 1.0 ve 1.5 µM meloxicam (n=17) ilave edildi. Her doz eklemesinden sonra kasılmalar 10 dakika süreyle kaydedildi. Ceftiofur ve meloxicam'ın 10 dakikalık periyotta, spontan kasılmaların frekans (sıklık), amplitüd (büyüklük) ve eğri altında kalan alan (EAKA) değerleri üzerine etkisi değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde Wilcoxon Signed Ranks Testi ve Pearson Korelâsyon Analiz Testi'nden yararlanıldı.İzole organ banyosuna eklenen tüm dozlarda ceftiofur'un kasılmaların sıklığını azalttığı (P0.05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of third-generation cephalosporin ceftiofur and meloxicam on spontaneous contractility of the myometrium isolated from non-pregnant cow and heifer uterus.Myometrial strips were isolated from cows and heifers in follicular phase and suspended in a 5-ml jacketed organ bath filled with Krebs solution at 38?C (pH 7.4) continuously bubbled with 95% oxygen and 5% carbon dioxide. After manifestation of the spontaneous contractions during equilibration period of 90 minutes, isometric contractions were recorded by using isometric force displacement transducer and initial 10 minute was considered as control period. Than, the test substances ceftiofur (500 µM, cumulative 1000 µM and 2000 µM, n=16) and meloxicam (0.5 µM, cumulative 1.0 µM and 2.0 µM, n=17) were added to the tissue bath and evaluated by 10-min intervals. The effects of ceftiofur and meloxicam on amplitude (mg), frequency and area under the contractile curve (AUC) of spontaneous contractions were evaluated by 10 min intervals. Data were statistically analyzed by using the Wilcoxon Signed Ranks Test and Pearson?s Correlation Test.It was determined that all tested doses of ceftiofur reduced the frequency of contractions (P0.05). After 500 µM and cumulative 1000 µM ceftiofur, the increase in the AUC found to be statistically insignificant (P>0.05).