Ağrılı kemik metastazlarının palyatif tedavisinde PET Florodeoksiglukoz tutulumu ile ağrının radyoterapiye cevabı arasındaki ilişki
Association between Positron Emission Tomography (18F) Fluorodeoxyglucose Uptake and Pain Response to Palliative Radiotherapy in Patients with Bone Metastasis.
  1. Tez No: 260633
  2. Yazar: ABDURAHMAN KUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ADLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ağrılı kemik metastazlarının tedavisinde uygulanan palyatif radyoterapiye (RT) ağrı cevabı ile (18F) Florodeoksiglukoz (FDG) Pozitron Emisyon Tomografi (PET) maksimum Standart Uptake Value (SUVmax) arasındaki ilişki incelendi.FDG PET/BT ile ağrılı kemik metastazı tespit edilen 20 hasta çalışmaya dahil edildi. 47 farklı ağrılı metastatik kemik bölgesi tedavi için değerlendirildi. RT öncesi her bir ağrılı bölgenin ağrı skoru (visual anolog skalası, VAS) ve SUVmax'u kaydedildi. Bütün hastalara tek doz 8 Gray eksternal RT uygulandı.Ortalama takip 16 (3?50) haftaydı. RT sonrası 2, 4, 8, 12 ve 16. haftalarda ağrı skorları değerlendirilerek kaydedildi.Ağrılı bölgedeki SUVmax ile RT öncesi ağrı skoru ve RT'ye ağrı cevabı karşılaştırıldı.Ortalama SUVmax ile ağrı skoru (VAS) sırasıyla 7.90 ve 5.40 bulundu.
Özet (Çeviri)
To analyze the relantionship between (18F) fluorodeoxyglucose (FDG) Positron Emission Tomography (PET) SUVmax (maximum standardized uptake value) and pain response to radiotherapy (RT) in patients with bone metastasis.Twenty patients with bone metastases were included. All patients have had pre-radiotherapy FDG PET/CT scans and referred for palliative RT for bone pain. Forty-seven different sites with metastatic bone pain were evaluated.Pain scores using visual anolog scale (VAS) and SUVmax were recorded for each site before RT. All patients were treated with single dose 8 Gray external beam RT. Median follow-up time was 16 (range 3?50) weeks. Post-radiotherapy pain scores were assessed and recorded at weeks 2, 4, 8,12 and 16.Pre-treatment pain scores and response of pain to RT were compared with FDG PET SUVmax of the pain sites.Mean SUVmax and pain scores (VAS) was 7.90 (range 3.10?16) and 5.40 (2?8), respectively.