Ağrılı kemik metastazlarının palyasyonunda tek doz 500 cgy, 800 cgy ve 300x 1o cgy fraksiyon şemalarının etkinliği
Single (500 cgy, 800 cgy) and multifraction (300x10 cgy) radiotherapy schedules in the treatment of painful bone metastases
- Tez No: 657399
- Danışmanlar: UZMAN ZEKİ GÜRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ankara Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğine Mayıs 1996 - Mart 1997 tarihleri arasında başvuran ağrılı kemik metastazlı olgular üç farklı doz ve fraksiyonda randomize radyoterapi programına alındı. Çalışmada uzun yıllardır uygulanan 10 günlük 300x10 cGy fraksiyone şeması, son yıllarda sıkça uyguladığımız yüksek tek doz 800 cGy ile literatürde bulunmayan düşük tek doz 500 cGy şemaları karşılaştırıldı. Sonuç olarak 42 hasta. 49 tedavi alanı değerlendirildi. Yaşlan 16-73 arasında değişen hastaların 29'u kadın ve primer histolojilerine göre %69'u meme kanseri idi. Ortalama takip süresi 303 gündü. Tek doz 500 cGy, 800 cGy ve 300x10 cGy uyguladığımız hastalardan sırasıyla %72, %76. %86 oranlarında toplam (parsiyel+komplet) cevap alındı. Cevap oranlan arasında istatistiki olarak bir fark bulunmadı. Ülkemizin sosyoekonomik koşullan, makina başına düşen hasta sayılarının yüksek olması, tedavi merkezlerinin henüz yaygınlaşmadığı göz önüne alındığında ağrılı kemik metastazlarının tedavisinde tek dozluk şemaların uzun sağkalım beklentisi olmayan hastalarda uygun bir seçenek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Painful bone metastatic patients were treated with three randomised different dose and fractions from May 1996 to March 1997 at the Ankara Oncology Hospital. This study compares low single dose (500 cGy) which to date have not been documented, high single dose (800 cGy) which during the last couple of years have been our preference and the traditional multifraction dose (300x10 cGy). A total of 42 patients and 49 fields were evaluated. Their ages ranged from 16-73 years, 29 of those were females of whom 69% had a primary histopathology of breast cancer. The average follow-up period was 303 days. From the administrated doses, namely 500 cGy, 800 cGy and 300x10 cGy, 72%, 76% and 86% of the patients had either complete or partial response respectively. The response rates among the treatment doses were statistically insignificant. Considering the socioeconomic position of our country, the high patient machine ratio and the lack of many radiotherapy centres. patients without a long life expectancy will painful metastatic bone cancer can be effectively treated with a single dose schedule.