Afşin-Elbistan Termik Santrali çevresinde yaşayan bireylerde termik santralden kaynaklanan toksik maddelere maruziyete bağlı olası genotoksik risklerin comet ve kromozom aberasyonu yöntemleriyle saptanması.
Determination of possible genotoxic risks related to toxic substances resulted from coal plant in individuals residing Afşin-Elbistan Thermal Power Plant area via comet and chromosomal aberration tests.
  1. Tez No: 260931
  2. Yazar: EMRE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Afşin-Elbistan A Termik Santrali'dir kurulduğu 1984 yılından bu yana desülfirizasyon ünitesi olmadan çalışmaktadır. Ayrıca partikül tutucu filtrelerin veriminin azalmasının sağlık için tehlike oluşturabilecek maddelerin daha fazla miktarda çevreye yayılmasına neden olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda bu tür çevresel risklerin erken dönemde belirlenmesini sağlayabilen biyogöstergelerden yararlanılmıştır. Çalışmamızda A Santrali çevresinde yaşayan bireylerde; termik santralden kaynaklanan atıkların maruziyetine bağlı, olası genotoksik risklerin Comet ve kromozom aberasyonu(CA) yöntemleriyle saptanması, DNA onarım kapasitelerinin belirlenmesi ve PAH bileşiklerine maruziyetin göstergesi olarak kabul edilen 1-Hidroksipiren (1-OHP) bileşiğinin, idrardaki miktarlarının HPLC yöntemi ile ölçülmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda Comet testinde genotoksik hasarının göstergesi olarak seçilen % kuyruk yoğunluğu±ss ortalaması; maruz grupta (8,79±1,88) kontrol grubuna göre göre (7,12±1,88) yüksek bulunmuştur. Bu durum A Santrali çevresinde yaşayan bireylerin genotoksik hasar miktarının kontrol grubuna göre fazla olduğu sonucunu ortaya koymaktadır (p0.05). Çalışmamızda 1-OHP ortalamaları maruz grupta (0,42±0,13) kontrol grubuna (0,25±0,07) göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Afsin-Elbistan A Thermal Power Plant (TPP) has been established and on duty without a desulphurization unite since 1984. Also the reduced capacity of particulate filter of the power plant introduce more potential risk for human health as more compounds released to the environment. In our study, biomarkers that can predict the environmental risks in early period have been used. Our study, our exposed group was consisted of individuals who were living near Afşin-Elbistan TPP. Possible genotoxic risks caused by TPP emissions exposure were evaluated by comet and Chromosomal Aberration (CA) tests. DNA repair capacities of the exposed population were also analyzed by comet test. 1-OHP which is thought to be biomarker of exposure to PAH compounds were determined by HPLC method in urine.