Tüberküloz hastalarında, inaktif Mycobacterıum tuberculosis ve IL-17 ile stimüle edilen nötrofillerin işlev ve aktivasyon belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of functions and activation markers of patients neutrophils with tuberculosis stimulated by inactive Mycobacterium tuberculosis and IL-17
- Tez No: 261037
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ CAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tüberküloz hastalığının klasik olarak Th1 kaynaklı bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. M. tuberculosis'in hücre içi bir mikroorganizma olmasından dolayı nötrofillerin tüberküloz patogenezindeki rolü çok az araştırılmıştır. Son yıllarda elde edilen bilgilere göre nötrofillerin tüberküloz patogenezinde katkısı olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada tüberküloz hastalığında periferik nötrofillerin işlev ve aktivasyon belirteçleri incelenerek nötrofillerin tüberküloz patogenezindeki rolü araştırılmıştır.Çalışmamıza, tanıları klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularla kanıtlanmış, tedavisi henüz başlamamış 7 tüberküloz hastası, 7 kistik fibroz hastası ile herhangi bir hastalığı olmayan ve sürekli ilaç kullanmayan 7 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Periferik kandan izole edilen nötrofiller, inaktif Mycobacterium tuberculosis ve rekombinant IL-17 varlığında ve yokluğunda kültüre edilerek, nötrofil işlevleri ve aktivasyon belirteçleri akan hücre ölçer cihazında incelenmiştir.Mikobakteriyel enfeksiyonlu hastalarda nötrofil fonksiyonları ve aktivasyon belirteçleri sağlıklı olgulardan farklı bulunmamış, ancak kistik fibrozlu olguların nötrofil fonksiyonları sağlıklı ve tüberkülozlu olgulara göre anlamlı olmamakla birlikte daha düşük saptanmıştır. IL-17'nin tüberkülozlu ve kistik fibrozlu hastalarda nötrofil yüzeyinde CD11b ve CD66b ekspresyonu ve oksidatif patlama indeksini baskıladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis has classically being considered to be Th1 mediated disorder. Due to intracellular nature of mycobacterial infection little attention has been paid to the possible role of neutrophils. Current knowledge regarding neutrophils, suggesting that neutrophils may also contribute of the pathogenesis of tuberculosis. We ought to evaluate functions and activation markers of peripheral neutrophils of patients with tuberculosis to clarify the role of neutropils in the pathogenesis of tuberculosis.Study groups consist of 7 patients diagnosed as tuberculosis not being under treatment,7 cystic fibrosis patients and 7 healthy control subjects. Neutrophils, isolated from peripheral blood by ficoll histopaque gradient centrifugation, cultured in RPMI1640 supplemented by L-glutamine with inactivated Mycobacterium tuberculosis in the presence and absence of recombinant IL-17. Neutrophil functions such as phagocytosis, chemotaxis and oxidative burst and also surface expression of the activation markers including CD11b, CD63 and CD66b were determined by flow cytometry.Neutrophils functions and activation markers against IL-17 and bacilli stimulation from patients with mycobacterial infection, were found to be as normal as healthy donors, but lower levels were observed in patients with cystic fibrosis. Surface CD11b and CD66b expression and oxidative burst index of neutrophils from patients with tuberculosis and cystic fibrosis were inhibited by IL-17.