Parkin mutasyonu bulunan hastaların kognitif süreçlerin olaya ilişkin potansiyel kayıtlamaları ve nöropsikolojik testlerle incelenmesi
Investigation of cognitive processes of patients with mutation by using potential recording and neuropsychological tests
  1. Tez No: 261036
  2. Yazar: HASAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Parkin genindeki mutasyonlar otozomal resesif geçişli Parkinson Hastalığı'nın en sık nedenidir. Parkinson hastalarında çeşitli oranlarda kognitif bozukluğun olduğu bilinmesine rağmen parkin mutasyonu taşıyan hastaların kognitif durumları ile ilgili bilgilerimiz sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı parkin mutasyonu taşıyan hastalardaki kognitif işlevlerin geniş kapsamlı bir nöropsikolojik test bataryası ve olaya ilişkin potansiyet kayıtlama ile araştırılmasıdır. Tez kapsamında çalışmaya 12 sağlıklı kişi ve 27 demansı olmayan Parkinson hastası alındı. Gruplar sağlıklı kontrol, parkin mutasyonu bulunan hastalar, erken başlangıçlı parkinson hastalar ve geç başlangıçlı parkinson hastaları olarak oluşturuldu. Katılımcıların kognitif süreçlerinin değerlendirilmesi yönelik; sayı menzili testi, sözel bellek süreçleri testi, Benton çizgilerin yönünü belirleme testi, Benton yüz tanıma testi, Boston adlandırma testi, Wisconsin kart eşleme testi, iz sürme testi, sözel akıcılık testi ve Stroop testi içeren nöropsikolojik test bataryası uygulandı. Aynı zamanda katılımcılara işitsel oddball ve görsel sürekli performans testi uygulanarak olaya ilişkin potansiyel kayıtlamaları alındı. Nöropsikolojik test sonuçlarına bakıldığında Benton yüz tanıma ve sayı menzili testlerinde parkin mutasyonu bulunan grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmazken diğer testlerde kontrol grubuyla hasta grupları arasında anlamlı fark bulundu. Olaya ilişkin potansiyellerde ise oddball testinin hedef uyaranlarına karşı ölçülen p300 latansı Parkinson hastalarında kontrollerden anlamlı olarak daha uzun iken Parkinson hastalarının 3 alt grubu arasında anlamlı fark bulunamadı. Benzer şekilde görsel sürekli performans testinde bas uyaranının p200 ve p300 latansları Parkinson hasta grubunda kontrollere göre anlamlı olarak daha uzun bulunurken, Parkinson hasta grubunun 3 alt grubu arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak bu çalışmadaki nöropsikolojik test ve olaya ilişkin potansiyel bulguları parkin mutasyonu taşıyan hastaların kognitif süreçlerinin en az idyopatik Parkinson hastaları kadar etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mutations in parkin gene is the most common cause of Parkinson disorder with autosomal recessive transitive. Although it is known that Parkinson patients have cognitive impairments in various ratios, still our knowledge about cognitive states of patients with parkin mutation is limited. The aim of this study is to investigate cognitive functions of patients with parkin mutation with a comprehensive neuropsychological test battery and event related potential recording. Within the context of the thesis, 12 healthy people and 27 Parkinson patient who has no dementia participated to the study. Groups are formed as healthy control, patients with parkin mutation, early-onset Parkinson patients, and late-onset Parkinson patients. In order to evaluate cognitive processes of the participants, neuropsychological test battery which is composed of Benton judgement of line orientation test, Benton face recognition test, Boston naming test, Wisconsin card sorting test, trail making test, verbal fluency test and Stroop test, is applied. At the same time, in order to take event-related recordings of the participants, auditory oddball and visual continuous performance test were applied. According to results of the neuropsychological tests, in Benton face recognition test and digit span test there was not a significant difference between the group of patients with parkin mutation and the control group but, in the other tests a significant difference was found between patient groups and the control group. In event-related potentials, p300 latency, which is measured against target stimuli of oddball test, is found longer in Parkinson patients than the control group significantly but, there was not any significant difference between three subgroups of Parkinson patients. Similarly, in visual continuous performance test, p200 and p300 latencies of Go stimulus were found longer in group of Parkinson patients than the control group significantly but again, there was not any significant difference between three subgroups of Parkinson patients. As a result, findings of neuropsychological test and event-related potentials in this study show that cognitive processes of patients with parkin mutation get influenced at least as cognitive processes of idiopathic Parkinson patients.