Şeyhü'l-islam İbn Kemal'in Sünnilik anlayışı
Sheikhulislam İbn Kemal understanding of Sünnilik
- Tez No: 261056
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
İbn Kemal Osmanlı devletinin en ünlü alimi ve şeyhü'l-islamıdır. O, Osmanlı devletinin yükselme dönemlerinde yaşamıştır. Dönemine damgasını vuran olaylarda yer almıştır. Hem alim hem de askeriyeye mensub bir aileden gelmiştir. Önce askeriyeye sonrada ilmiye sınıfına geçmiştir.300 e yakın eser kaleme almıştır. Çok çeşitli ilim dallarında eser yazmıştır.Özellikle ehl-i sünneti savunmuştur. Bu savunma özelliğini en çok yansıtan olaylar: Şah İsmail'le olan mücadelesi, Molla Kabız hakkında verdiği hükümler ve daha çok asıl mecrasından çıkmış olan sûfilerle olan mücadelesidir. İbn-i Arabi hakkında verdiği fetva tasavvufa tamamen karşı olmadığının delilidir. Peygamberimizin üstünlüğü ve anne-babasıyla ilgili görüşleri yaşadığı dönem dini ve sosyal olayları hakkında bize ipuçları vermektedir.Orijinal görüşleri de vardır. Haşir inancıyla ilgili 7 li görüşü İzmirli tarafından da kabul edilmiştir.Klasik ulemanın yolundan ayrılmayan İbn Kemal sentezci bir alim olarak bilinmektedir. Öldüğünde hem İstanbul'da hem de İslam aleminde gıyabi cenaze namazları kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Most famous scholars of the Ottoman state and İbn Kemal is Sheikhulislam. He lived in times of rising Osmanlı state. Period marked by events that took place in. Both come from a family of scholars, he was my mensub to the military. First, after the military has passed to the Ulema.Has written close to 300 works.Has written a wide variety of works in the branches of science. Ehl-i mutilation in particular has advocated. This is the most defensive property reflect events: the struggle ismaille Shah, Mullah Kabız its award for constipation and more out of one main channel that is the struggle that sufizm. About Ibn Arabi is not directly opposed to the mysticism of his fatwa is evidence. Parents about the superiority of our Prophet, and having opinions about the period, religious and social events gives us clues.There are also comments on the original 7 li opinion about belief by jowl by Izmir was adopted.Classical ulema do not leave the path of the Ibn Kemal synthesis process is known as a scholar. He died in Istanbul in the funeral prayer for me by default in the Islamic world makes.