Osmanlı Mebusan Meclisi'nin son döneminden TBMM I. dönemine katılan Bolu milletvekili Tunalı Hilmi
Bolu parlementery Tunalı Hilmi who particibate in I. period TBMM from Ottoman Concil
- Tez No: 261108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Jöntürk hareketinin ve TBMM'nin dikkat çekici simalarından biri olan Tunalı Hilmi'yi yaşadığı döneme göre anlaşılamayan adam olarak değerlendirebiliriz.1871 yılında Bulgaristan'ın Eskicuma kentinde doğan Tunalı Hilmi Osmanlı -Rus savaşı sırasında ailesiyle birlikte Anadolu'ya göç etmiştir. Tıbbiyedeyken Jöntürklük fikrine kapılarak İsviçre'ye kaçmıştır. Böylece Tunalı Hilmi'nin siyasi hayatı da başlamıştır. Yurt dışında İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önemli isimleri arasında yer alan Tunalı Hilmi meşrutiyetin ilanıyla birlikte yurda tekrar dönmüştür. Anadolu'nun birçok yerinde kaymakamlık yapmıştır. Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde üye olarak bulunmuş olan Tunalı Hilmi, 1920 de TBMM'nin açılmasıyla Bolu milletvekili seçilmiştir.Bu çalışmamızda Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanık olan Tunalı Hilmi'nin çalışmalarını değerlendirdik. TBMM ilk dönem Bolu mebusu seçilen Tunalı Hilmi mecliste eğitim, iktisat, sağlık, sosyal yardım ve tasarı komisyonlarında çalışmıştır. Mecliste en çok söz alan milletvekillerinden biri olan Tunalı Hilmi, milliyetçilik ve Türkçülük konularına ağırlık vermiştir. Türk dili üzerindeki çalışmalarında gösterdiği kararlılık sonucu mecliste ''Dil Komisyonu'' kurulmuştur. Dilciliği ve Türkçülüğü birbirinden ayırmayan Tunalı Hilmi eğitime, kadın haklarına, demokrasiye, köylülere önem vermiştir. Tunalı Hilmi de dikkat çeken nokta fikirlerine olan bağlılığıdır.
Özet (Çeviri)
And Turkey, the Grand National Assembly of Jöntürk movement, one of the remarkable figures Tunali Hilmi quarter then lived as man can not be understood.Born in 1871 in the town of Bulgaria Eskicuma Tunali Hilmi during the Ottoman-Russian war with his family emigrated to Anatolia. Be tempted to flee to Switzerland when the medical school was Jöntürklük. Thus began Tunali Hilmi's political life also. Abroad between the Union and Progress Party's most prominent figures in the Tunali Hilmi return to your country has with the declaration of legitimacy. District has made many parts of Anatolia. As a member of the last Ottoman Parliament who Tunali Hilmi, 1920 at the Grand National Assembly of Turkey Bolu opening of parliament was elected.This is our work to the fall of the Ottoman Empire, witnessed the founding of the new Republic of Turkey which we evaluate the work of Tunali Hilmi. This study, we in the fall of the Ottoman Empire, the new Republic of Turkey to witness the work of Tunali Hilmi.Turkey Grand National Assembly deputies, the first term of Bolu Tunali Hilmi parliament elected in education, economics, health, social welfare and the commission worked on the draft. One of the deputies in the Assembly, most of these Tunali Hilmi, has given weight to issues of nationalism and Turkism. Work on the Turkish language as a result of the commitment shown in parliament''Commission''language has been established. And not distinguish between Turkism Dilcilik Tunali Hilmi education, women's rights, democracy, attention was given to peasants. Tunali Hilmi selected first term in parliament deputies Bolu education, economics, health, social welfare and the commission worked on the draft. One of the deputies in the Assembly, most of these Tunali Hilmi, has given weight to issues of nationalism and Turkism. Work on the Turkish language as a result of the commitment shown in parliament''Commission''language has been established. And not distinguish between Turkism Dilcilik Tunali Hilmi education, women's rights, democracy, attention was given to peasants. Tunalı Hilmi also notable point is its commitment to ideas.