Perakendecilikte mağaza atmosferinin mağaza imajı oluşturmadaki önemi ve Konya ilinde bir araştırma
The importance of store atmosphere in creating a store image and a research in Konya
- Tez No: 261109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; mağaza atmosferinin mağaza imajına olan etkisi incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket Konya ilinde faaliyet gösteren bir alışveriş merkezindeki giyim mağazalarının müşterilerine uygulanmıştır. Araştırma Aralık 2009 tarihinde 363 müşteriye uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS 15 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunun demografik özelliklerine göre dağılımı frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, müşterilerin mağaza imajı ve mağaza atmosferi hakkındaki değerlendirmeleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde t-testi ve varyans analizinden, mağaza atmosferi ile mağaza imajı arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise çoklu regresyon analizinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda; mağaza atmosferinin mağaza imajının tüm boyutlarına istatistiksel açıdan anlamlı etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effect of a store?s athmosphere on its image. Accordingly, a survey was prepared and was made among the customers of the clothing shops in a shopping mall, in Konya. The research was applied to 363 customers in December, 2009.The information acquired through data gathering tool in the research are analyzed in SPSS software in a computer medium. For the distribution of subjects along demographic characteristics, frequency and percentage defining statistics are employed, while to determine the relationship between customers? evaluation on store image and store atmosphere and their demographic characteristics, t-test and variation analysis is employed, and to determine the relationship between a store?s atmosphere and its image, multiple regression analysis was employed.The research showed that there are statistically significant effects of a store?s atmosphere on all aspects of the.