Yerel medya ve etik (Konya örneği)
Local media and ethics (Konya sample)
  1. Tez No: 261150
  2. Yazar: SELAHATTİN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma normatif etik ile yerel medya yapılanmaları arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak yerel medya pratiklerinin ortaya çıkardığı etik açmazları Konya bağlamında değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı da tüm medya biçimleri için geçerli etik açmazlara ışık tutmaktır. Türkiye'de ve dünyada basın denince akla yaygın basın veya medya kuruluşları gelmektedir. Gazeteciliği tartışmalı hale getiren uygulama biçimleri de yine yaygın basın bağlamında tartışılmaktadır. Ancak Türkiye'de temeli 19. yüzyılın ikinci yarısına dayanan yerel medya bu tartışmada görmezden gelinmekte ya da yaygın basının bir parçası olarak görülmektedir. Yerel medya her ne kadar ülke medyasına özenen bir çizgide bulunsa da, sahip olduğu özellikleri, işlevleri ve görevleri ile özgün bir niteliğe sahiptir. Yerel medya ve yaygın medyada görülen aksaklıklar da her zaman aynı değildir. Dolayısıyla bu çalışma Konya örnekleminden hareketle yerel medyanın içinde bulunduğu etik çıkmazları ortaya koymakta ve çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared in order to evaluate the ethic impasses which local media practicals reveal by propounding the relationship between normative ethic and local media formations in the context of Konya. Another aim of the study is to light the way to the ethic impasses which are valid for all kinds of media. In Turkey and in the world, people think of common press and media organisations when they hear the word `Press?. Application styles which made the journalism arguable are argued in the context of local press. But in Turkey, the local press, appeared in the second part of 19th century, is not considered in this argument and considered as a part of common press. Local media elaborates on national media; but it has got its own qualities with its specialties, functions and duties. The difficulties are not always the same that are seen on local media and common media. So, this study brings up the ethic impasses in Konya which local media is in and the study offers some solution suggestions.