Yerel yönetimlerin güçlendirilmesinde sivil toplum kuruluşlarının rolü - Erzurum Kalkınma Vakfı ( ER-VAK ) Örneği -
  1. Tez No: 261149
  2. Yazar: SELİM DELİOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz devlet yapısında, özelliklede büyük devletlerde merkezi yönetim anlayışının uygulanması beraberinde büyük sıkıntıları getirmektedir. Sıkıntıların giderilmesi uzun zaman almakta veya yörenin gerçekten ihtiyacını giderecek çözümlerin bulunmasında yetersiz kalmaktadır. İşte tam burada yerel yönetim gerçekten yörenin sorunlarının birinci elden daha hızlı çözülmesi açısından çok önem arz etmektedir. Güçlü, geniş yetkilerle donatılmış ve kaynaklar bakımından sıkıntı yaşamayan, gerekirse kendi kaynağını kendisi oluşturan bir yerel yönetim, yörenin ve bölgenin kalkınmasında etkili bir rol oynamaktadır. Ülkelerin kalkınmasında en önemli göstergelerden biride sivil toplumdur. Sivil toplum kuruluşlarının sayısı ve çalışmaları o ülkenin kalkınmasında ve daha da gelişmesinde aktif bir rol oynamakta, insanları aktif vatandaşlık bilincinde yönetime dâhil etmekte ve aynı zamanda devletlerin yetişemediği veya yapamadığı faaliyetleri yapmak suretiyle kendini vazgeçilmez bir unsur olarak kamuoyuna kabul ettirmektedir.Bu çalışmamızda önemi gün geçtikçe artan ve hissedilen, sivil toplumun yerel yönetimlerin güçlendirilmesinde oynadığı aktif role dikkat çekilerek, sorunların yerinde ve zamanında daha hızlı çözülmesi, halkın yönetime daha bilinçli olarak katılmasının sağlanması ve bu aşamada sivil topluma düşen görevler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s state comprehension, applying central management understanding especially in big states brigns big problems at the same time. Overcoming problems takes a long time or ıt ısn?t enough to find real solutions to the area. At this point,local administrative presents a great deal importance to overcome the problems of area at the highest priority. A local administrative which is strong, provided with vast authorities and has no diffıculty for sources,when necessary forming ıts own resource, plays an effective role on area?s progress. One of the most important signs of countries? progress is civil social group. The numbers of civil society groups and their Works take a effective role on ıts progress and development,includes people in administration for active citizenship consciousness and at the same time ıt makes ıtself as irrenouncable component to public opinion by doing activities which states can?t do or catch up with.In thıs study,we worked on civil society group taking an active role of for supporting local adminstrative ,overcoming problems fast appropriate and on time ,providing public to participate in admistration more consciously and at this stage the missions of civil society groups.