Yerel televizyonlarda çalışanların sorunları: Konya örneği
The problem of employees working in local television: The sample of Konya
- Tez No: 261163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1990 yılından itibaren Türkiye'de gelişen özel televizyonculuk sektörü, yerel televizyonculuğu da beraberinde getirmiştir. Özel televizyonculukla birlikte yerel televizyonculukta da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler aynı zamanda birçok sorunun yaşanmasına neden olmuştur. Bu sorunlar arasında çalışanların yaşadığı sorunlar önemli bir yer tutmaktadır. Sıkıntılar yerele indirgendiğinde daha da büyümektedir. Çalışmanın amacı yerel televizyonlarda çalışanların sorunlarının tespit edilmesidir.Türkiye'de yerel medya açısından önemli bir rolü olan Konya'da yerel televizyonlarda çalışanlar ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların başında kuşkusuz ekonomik sorunlar gelmektedir. Bunun dışında, sosyal haklar, çalışanların kurumsal açıdan yaşadığı sorunlar, mesleki sıkıntılar ve teknik altyapı yetersizliği bulunmaktadır. Bu sorunlar kaynak tarama yöntemi, yerel televizyonlarda çalışanlarla yapılan yüz yüze görüşmeler ve anket çalışması yapılarak tespit edilmiştir.Araştırmanın sonucunda yerel televizyonlarda çalışanların ekonomik anlamda büyük sıkıntılar çektiği, sosyal güvencelerinin yetersiz olduğu, birçok sosyal ve ekonomik haktan yoksun oldukları, üretim sürecinde siyasi ve kurumsal anlamda baskılarla karşılaştıkları, yeterli ?gazetecilik? eğitimine sahip olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in Turkey since 1990 is the private television industry, has also brought local television industry. Local television industry has experienced significant improvements in with the developing private television industry. These developments have also caused many problems. Among problems are have important place in problems of the employees. These problem in the local television industry has been even more bigger. This study is aim at determination of the problems employees in local televison industry.İn Konya, has important role local media industry in Turkey, employees of local television industry are living serious problems. Certainly the biggest problem is economical. Except of this, the problems are experienced in terms of corporate employees, professional difficulties and lack of technical infrastructure social justice. Problems of the local television workers have been identified by the survey and meeting with face to face.Research results were found in local television workers is taking the economic and social security inadequate. Also were when confronted with political and social pressures in the production process, they don't have enough journalistic education.