Bankalarda ürün yeniliğinin müşteri memnuniyeti açısından değerlendirilmesi: Bir özel banka uygulaması
The evaluation of product innovation in the banks interms of customer satisfaction: A practical study in a private bank
  1. Tez No: 261177
  2. Yazar: RUKİYE ÜLKÜ KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişen dünyada rekabetin her geçen gün daha da artması günümüz iş dünyasında işletmeler açısından, kalıcı olabilmek ve sürdürülebilir kârlı bir büyümeyi sağlamak adına önemli yenilik faaliyetlerinin önemini arttırmıştır.Mevcut özellikleri veya öngörülen kullanımlarına göre yeni ya da önemli derecede iyileştirilmiş bir mal ye da hizmetin ortaya konulması olarak bilinen ürün yeniliğinde diğer yenilik türlerinde olduğu üzere, yeniliğin ön koşulu yeni olması veya önemli derecede iyileştirmeleri içermesi gerekmektedir. İşletmelerin ürünlerin özelliklerinde meydana getirdikleri teknik içerikli küçük değişiklikler ürün yeniliği kapsamında değerlendirilmemektedir.Hizmet sektöründe yer alan bankacılıkta ise en bilinen ürün yeniliğine örnek olarak, oldukça hızlı ve kolay kullanım olanağı sağlayan internet bankacılığı gösterilebilir. Daha birçok örneğin verilebileceği bu örnek hizmetler müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Bankalar mevcut müşterilerini tutmak ve mevcut müşterilere yenileri eklemek için ürün ve hizmet yeniliğine önem vermektedirler. Günümüz Türkiye'sinde önemli bir banka olan X Bankası da ürün ve hizmet konusunda yenilikçi bir süreç izleyen bir bankadır. Söz konusu banka üzerine yapılan araştırma sonuçları da bunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Due to a gradual increase in competition in the developing world, important innovation activities have gained more importance for the enterprises in the current business world in terms of being permanent and maintaining a sustainable profitable growth.The prerequisite for innovation in product innovation known as providing a goods or a service which is new or significantly improved according to the available features or envisaged uses is being new or including a significant rate of improvements as in other innovation types. Slight technical changes which an enterprise makes in the features of a product are not considered within the scope of product innovation.Internet banking might be given as the most commonly known example of product innovation in banking which is in the service sector, which allows for a quite fast and easy use. These model services for which many other examples can be given are of great importance in terms of customer satisfaction. Banks attach importance to product and service innovation in order to keep their current customers in hand and to add new ones to them. Accordingly, X Bank, among the important banks in the present Turkey, is a bank which adopts an innovative process in terms of its products and services. The results of the research conducted about the abovementioned bank also prove this fact.