Huzeyfe b. Yemân hayatı, şahsiyeti ve ilk İslam toplumundaki yeri
Huzayfa Ibn al-Yamân, his life, personality and his position in the first Muslim society
  1. Tez No: 261187
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Huzeyfe b. Yemân, Hz. Peygamber (a.s.)'in en seçkin sahabilerinden birisidir. Medine'de dünyaya gelmiştir. Künyesi Ebû Abdullah, lakabı ise el-Yemân'dır.Hicretten önce Müslüman olan Huzeyfe, Hz. Peygamber (a.s.) tarafından Ammâr b. Yâsir ile kardeş ilan edilmiş ve Hz. Peygamber (a.s.)'in Bedir savaşı dışında ki bütün savaşlarına iştirak etmiştir. O, Hz. Peygamber (a.s.)'in yanından bir an bile ayrılmamış, din eğitimini, ahlakî terbiyesini ve İslam'a göre bir yaşam tarzını bizzat Allah (c.c.)'ın elçisinden öğrenmiştir. Hz. Peygamber (a.s.)'in kendisine vermiş olduğu her görevi büyük bir başarı ile yerine getirmiş, onun övgüsüne ve sırdaşlığına mazhar olarak ?Sâhibü's-Sırr? ünvanını almıştır.Hz. Peygamber (a.s.) döneminde olduğu gibi onun vefatından sonra da İslam'a hizmeti kendisine gaye edinen Huzeyfe, özellikle Hz. Ömer ve Hz. Osman dönemlerinde siyasî ve askerî alanda İslam'a ve Müslümanlara büyük hizmetler yapmıştır.Kur'an'ın çoğaltılmasını teklif etmesi ve yapmış olduğu ayet tefsirleri ile Kur'an'a, vermiş olduğu fetvalarla fıkıh ilmine, naklettiği rivayetlerle hadis ilmine katkılar sağlamıştır.Sahabenin büyüklerinden olan Huzeyfe b. Yemân, Hz. Osman'ın şehit edilmesinden kırk gün sonra h.36/ m.656 yılında Medâin'de vefat etmiş ve aynı şehirde defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Huzayfa ibn al-Yamân is one of the most prominent companions of the Messenger (pbuh). He was born in Madina. His `kunya? (honorific name) is Abu Abdullah and his soubriquet is Yamân.Huzayfa, who became a muslim before the Hegira (emigration to Madina) was matched by the Messenger (pbuh) with Ammar ibn Yâsir to be brothers in Islam and he attended all battles of the Messenger except for the battle of Badr. He always accompanied the Messenger (pbuh) and had taken his education, ethics and Islamic lifestyle directly from Him. He accomplished every duty he was given by the Messenger (pbuh) successfully, won His praises and confidence and was given the title `Sahib al-Sirr? (possessor of the confidential information).Both during the time of the Prophet (pbuh) and after him, Huzayfa made serving Islam his main object and did serve the Muslim community especially during the caliphate of Omar and Othman in various aspects of politics and military.He contributed to the Qur?an by his proposal to make multiple copies of It and by his exegesis on some verses of It. Likewise, he contributed to the field of Fiqh by his fatwâ?s and to hadith by the traditions he related.This prominent companion died in Madâin in the year 36/656, forty days after the martyrdom of the Caliph Othman, and was buried there.