Türkiye'de siyasi partilerin gelişimi ve 1980 sonrası sağ partilerde parti içi demokrasi sorunu
Development of political parties in Turkey and democracy problem within the right wing parties after 1980
- Tez No: 261188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz de demokrasi en önemli ve en çok kabul gören siyasal rejimidir. Siyasal partiler ise demokrasinin en önemli kurumlarından biridir. Bu açıdan çağdaş demokrasi anlayışı için, parti içi demokrasi yaşamsal bir öneme sahiptir. Siyasal Partiler, Anayasamızın ve Siyasal Partiler Kanunu'nun belirttiği gibi, demokratik siyasal hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Halkın yönetime katılmasının ve yönetenlerin belirlenmesinin aracı siyasal partilerdir. Dolayısıyla en az rejimin demokratik olması kadar parti içi işleyişin de demokratik olması önemlidir. Kendi içlerinde demokrasiyi uygulayamayan partilerin ülke bazında demokrasi mücadelesi yapması gerçekçi olmayacaktır.Parti içi demokrasi, partinin bütün kademelerinde görevlendirilenlerin seçimle ve belirli bir süre için göreve gelmelerini partinin önemli sorunları hakkında ki çözüm önerilerinin alt kademelerinden üst kademelere doğru gerçek ve demokratik bir süreç içerisinde oluşmasını gerektirir. Bu nedenle siyasal partilerin topluma öncülük edebilmesinin ve çoğulcu demokrasiyi yaşama geçirebilmesinin ön koşulu, parti içinde farklı fikirlerin bir arada yaşayıp yarışmalarına olanak veren bir parti içi hukuk ve demokrasi düzeninin kurulması ve işlerlik kazanmasıdır. Bu açıdan parti içi demokrasi bir amaç değildir, bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Democracy is one of the most important and accepted of political systems in operation today. Political parties are significant institutions of democracy, so democracy within a party is of vital importance. Political parties are indispensable components of the democratic political life, which are means to be determined the adminstrators and to join the monegement, like our Contitution and Political Parties Law say. And so, it is important that system of goverment must be democratic as well as intraparty democracy?s process must be democratic. It cannot be considered realistic for the parties which don?t apply democracy within themselves to fight for democracy.Intraparty democracy requires party members to take responsibility at every level of party administration and for the party to be elected for a given period of time. Solving problems within a political party should be seen to be democratic by using a bottom-up problem solving process. A prerequisite for any party desiring to lead and bring a pluralist democracy into society is to establish an intraparty system of law and democracy that allows diffirent ideas to survive and compete within the party. From this perspective democracy is a vehicle rather than a target.