Kur'an-ı Kerim'de veyl kavramı
The veyl concept in the Holy Quran
  1. Tez No: 261222
  2. Yazar: BEKİR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmamızda, Kur'ân-ı Kerim ayetleri içerisinde `veyl' kavramının mana yönüyle kullanım şekillerini inceledik. Amacımız, mucize bir kitap olan Kur'ân'a ait bir kavramın, zihinlerde daha anlaşılır bir hale gelmesine yardımcı olmaktır. Bu maksatla `veyl' ifadesinin geçtiği ayetlerin tamamını, bütüncül bir bakış açısıyla ele aldık. Bunu yaparken de açık ve anlaşılır bir dil kullanmaya dikkat ettik. Ayrıca akademik araştırma yöntemlerine bağlı kalmaya da özen gösterdik.Çalışmamıza öncelikle, içinde `veyl' kavramının geçtiği ayetleri tespit ederek başladık. İlk dönem sözlüklerini de nazara alarak bu ayetleri anlam yönüyle bir sınıflamaya tabi tuttuk. Ayetlerde `veyl' kavramının `kınama, tehdit, pişmanlık ve şaşkınlık' manalarını ifade ettiği kanısına vardık. Çalışmamızı bu temel üzerine, dört bölüm olarak şekillendirdik. Klasik ve çağdaş birçok muteber tefsir kaynağından istifade ederek bu ayetleri incelemeye başladık. Nüzul sırasına ve sebeplerine dikkat etmeye çalıştık. Konuyu destekler mahiyette, güvenilir hadis kaynaklarından da faydalandık. Metot olarak ise konulu tefsir çalışmalarında kavram eksenli bir üslup takip etmeye özen gösterdik.Netice itibariyle `veyl' kavramının Kur'ân-ı Kerim'de kınama, tehdit, pişmanlık ve şaşkınlık manasında kullanıldığını gördük.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate using type of concept of the `veyl? that is in the verses of the Quran from the point of view of meaning. Our purpose is to help people with getting a concept more understandable in their mind about Quran that is a miracle all by itself. We tried to them to serve that the opportunity of seeing the expression of `veyl? with a totalitarian point of view for perceiving the meaning of this concept. Besides we are careful to use a clear and understandable language; we aim to create a useful study that investigated with academic method.In the study, we put together verses in that pass the concept of `veyl? firstly, and we classified the verses as the meaning. In generally, our opinion the concept of `veyl? in verses express these censure, regret and bewilderment terms. We set up the study on these three bases. We begin the investigation as benefit from much classical and contemporary trustworthy comment recourse, and try to consider the coming order and reasons of the verses. To support the topic we benefit from trustworthy hadith book. As for method we take pains over following style that run along concept.As a result of we saw that the concept of `veyl? in verses expresses censure, regret and bewilderment.