Orff-Schulwerk yaklaşımı ile yapılan müzik etkinliklerinin okulöncesi dönemdeki çocuklarının dikkat becerilerine etkisi
The effect of music activities with orff-schulwerk approach on the attention skills of preschool children
  1. Tez No: 261221
  2. Yazar: ÖZDEN KUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, Orff-Schulwerk Yaklaşımı ile Yapılan Müzik Etkinliklerinin 5-6 Yaş Çocuklarının Dikkat Becerilerine Etkisi incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2009?2010 öğretim yılında Konya ili, Selçuklu ilçesi, Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu'nda eğitim alan ve yansız atama ile seçilen beş ? altı yaş grubu anaokulu çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmaya,10 deney grubuna ve 10 kontrol grubuna olmak üzere toplam 20 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu oluşturulurken cinsiyet değişkeni göz önünde bulundurulmuştur ve gruplara eşit dağılım yapılmıştır.Araştırmanın anaokulu çocuklarının dikkat toplama becerilerini belirlemek amacıyla FTF-K Beş Yaş Çocukları İçin Dikkat Toplama Testi kullanılmıştır. Test, çocuklara deneme öncesi ve sonrasında uygulanmış; ayrıca deneme grubuna 20 hafta sonra tekrar uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; Mann Witney U Testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi işlemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of music activities on the attention skills of children at 5-6 age groups was analyzed through Orff-Schulwerk Approach.The group of the study consisted of the children at the age of 5-6 and study at Ihsan Dogramaci Application Kindergarten, Faculty of Vocational Education, University of Selcuk, Selcuklu/Konya in 2009?2010 academic year chosen through randomly assigning. 10 children were included to experimental group and 10 to control group with a total of 20 students. While forming the study group of the research, the variant of gender was considered and they were equally distributed to the groups.In order to determine the abilities of kindergarten children to focus attention, Focusing Test for the Children at the age groups of 5-6 (FTF-K). The test were applied before and after the experiment, and the experimental group was applied this test again 20weeks later.In the analysis of data obtained from the research, Mann Witney U Test and the test of marked desks by Wilcoxon were applied.