İnanca dayalı kişilikler (Kur'ân'da Mü'min-kâfir-münâfık)
Personalities based to belief (Muslim-misbeliever-factious in Qur'an)
  1. Tez No: 261237
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ETÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Din, geçmişten günümüze kadar insan hayatında önemli etkilere sahip bir olgu olmuştur. İnanma ihtiyacı doğuştan olduğu için, insanlar dinî inanç etrafında toplanmışlardır. Ve bu inanç şeklinin tezahürleri kişilerde kolayca gözlenebilmektedir. Bu bağlamda bakıldığında, kişiliği etkileyen önemli faktörlerden birinin dinî inanç olduğunu görmekteyiz.Mü'min, Allah'a inanan, güvenen, inanç esaslarını kalp ile tasdik, dil ile ikrar eden, kişi demektir. Kâfir ise, şeriatın ilkelerini ve hükümlerini çiğneyen, hakkı gizleyen, Allah'a şükrünü yerine getirmeyen kişidir. Münâfık da kararsız, iki yüzlü, menfaatleri gereği inanmadığı halde inanmış gibi görünen kimseye verilen isimdir.Münâfıklar iki yüzlüdür, kalplerindeki ile dillerindeki farklıdır. Münâfıklar bencil ve menfaatçidirler. En tipik özellikleri yalan söylemeleri, emanete hıyanet etmeleri ve verdikleri sözü tutmamalarıdır. Münâfıklar, şüpheci, dünya malına düşkün, imânda kararsızlık yaşayan, gösteriş (riyâ) düşkünü, nankör, cimri, umutsuz kişilik özelliği gösterirler.Din ideal insanın özelliklerini vermekle davranış ve kişilik özelliklerini olumlu yönde düzenlemekte, iyileştirmektedir. Böylece toplum hayatı da özlenilen şeklini alacaktır.
Özet (Çeviri)
The religion has been a phenomena which has important effects in human life from past to today. Believing need is inborn so the people gathered around religious beliefs. The affects of those belief ways are easily observed at the people. When it is considered in this respect, we see that one of the most important factors is religion belief.The Muslim who believes and trust to Allah, certify the belief principles by his hearth and says. The misbeliever violates the principles and obligations of Islamic law, hides the right, doesn?t thank to Allah. The factious means inconsistence, hypocrite people who seem as believer but in fact being misbeliever.The factious people are hypocrite, their minds and sayings are different from each other. The factious people are egoist and self-seeker. Their most typical feature is lying, misappropriating, not keeping their promises. The factious are skeptic, found of property, lives inconsistency at the faith, found of showiness (hypocrisy), ingrate, mean, hopeless.The religion provides qualifications of an ideal person and arranges personality and behavior features in positive way and rehabilitates it. So the society life will have its desired shape.