Örgütlerde iş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde bir uygulama
The relations between job satisfaction and organiztional commitment in organization: Make to practice in Selcuk University Divinity Faculty
- Tez No: 261238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütlerde iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm örgütsel bağlılık kavramı ve bu kavramla ilişkili konular hakkında çalışılmıştır.İkinci bölümde iş tatmini kavramı ve iş tatmini ile ilgili konular olan motivasyon, performans vb. konular arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Üçüncü bölümde İş tatmini ve örgütsel bağlılık kavramları arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde; Çalışma, Selçuk Üniversitesi İlahiyat fakültesinde 92 çalışan üzerinde yapılan uygulama ile desteklenmiştir.Araştırmada elde edilen veriler ?SPSS for Windows 15,0? programı ile değerlendirilmiş, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was examine the relations between job satisfaction and organizational commitment in organization. This study contains four parts.The first part study the term of organizational commitment and the subject about organizational commitment.Second part of the study examine the term of job satisfaction and relations of job satisfaction about motivation,performance, atc.Third part of the study examine the connection of job satisfaction and organizational commitment.The end of the study part; study make to practice in Selcuk Üniversity Divinity Faculty above ninety two employeesTo get data of the research realize with SPSS for Windows 15,0 package program and to explain the relations between job satisfaction and organizational commitment.